Doprava a přeprava po Keni

Není asi žádným překvapením, že dopravní infrastruktura v Keni není na nejlepší úrovni. I přesto se ale na místní poměry více méně „komfortně“ vždy dostanete tam, kam potřebujete.

Vzduchem

Úměrně rozrůstajícímu se cestovnímu ruchu roste také počet leteckých přepravců a jednotlivých linek. Z více než 2 stovek letišť jich však pouze asi patnáct má asfaltový povrch.

Po železnici

Železniční síť zahrnuje pouze necelé 3 tisíce kilometrů a spojuje Nairobi s velkými městy. Pokud se rozhodnete pro výlet vlakem, vyplatí se cestovat vlaky vyšší třídy s rezervací místenek, vlaky nižších tříd bývají přeplněné a mnohdy mohou být i nebezpečné. Od konce roku 2017 má být v provozu nová železnice.

Po silnici

Nejrozšířenějším a jediným relativně bezpečným dopravním prostředkem zůstává autobus. Po turistických centrech a velkých městech křižují autobusy neustále, zastávky neexistují, zastavuje se na znamení. Lokální, levnější autobusy jsou cenově velmi výhodné, bývají často enormně přeplněné. Na delší trasy je lepší rezervovat si místo. Ve větších hotelech si lze rovněž objednat mikrobus.

Cestovani-autem-ci-autobusem-zustava-v-Keni-z-nejjistejsich.jpg

Na dvou i čtyřech kolech

V Keni se jezdí vlevo, silnice jsou ve špatném stavu, místní řidiči jezdí velmi svérázně, až agresivně. Funguje tu síť autopůjčoven. Řidiči musí být minimálně 23 let a musí se prokázat řidičským průkazem a cestovním pasem. Je všeobecně doporučováno pro všechny případy uzavřít pojištění.

Nepříjemným zážitkem se může stát jízda taxi. Taxametry v nich téměř neexistují a taxikáři si účtují nadhodnocené částky, pokud si cenu nedohodnete předem.

Po turistických centrech se můžete dopravovat na kole. Nosič je nahrazený druhou sedačkou a místní vás za menší poplatek odvezou, kam si řeknete. I tady je však lepší usmlouvat cenu předem.

Dalším možným způsobem dopravy je tuk-tuk, místní malé vozítko na třech kolech, které pobere až čtyři lidi, nebo piky-piky, motorka, která uveze až tři lidi.