1. Fischer.cz
  2. Keňa
  3. Keňa
  4. Důležité informace

Důležité informace o Keni

Uzijte-si-safari-v-Masai-Mara.jpg

Ve zkratce rekapitulujeme úplně ty nejzákladnější informace o Keňské republice. Během pobytu se mohou kdykoliv hodit, před jeho začátkem napoví, jak to v tomto rovníkovém státu chodí.

Státní zřízení

Keňa je republikou s jednokomorovým parlamentem. Je členem britského společenství Commonwealth a Organizace spojených národů. Hlavou státu je prezident s pětiletým volebním obdobím.

Administrativní členění

V současnosti probíhá decentralizace samosprávy a Keňa je z původních osmi centrálně řízených provincií rozdělována na 47 z části autonomních okresů v čele s guvernéry. Hlavním a největším městem je Nairobi s více než třemi milióny obyvatel. Co do velikosti následuje Mombasa s téměř jedním miliónem obyvatel a Kitsumu a Nakuru s přibližně třemi sty tisíc obyvateli.

Časový posun

Časové pásmo v Keni je posunuté o tři hodiny před GMT. Oproti zimnímu středoevropskému času činí časový posun plus dvě hodiny, oproti času letnímu plus jednu hodinu.

  • Během zimního času: Keňa + 2 hodiny
  • Během letního času: Keňa + 1 hodina

Úřední jazyk

Úředními jazyky v Keni jsou angličtina a svahilština.

Měna a peníze

Měnou je keňský šilink (KES). Jeden keňský šilink má 100 centů. Kurz se v průběhu roku pohyboval v přepočtu mezi 22 až 26 korunami za 100 KES. V oběhu kolují bankovky v nominální hodnotě 1 000, 500, 200, 100, 50 a 20 KES a mince 20, 10, 5 a 1 KES.

Volné měny lze směnit v místních směnárnách, bankách i v některých autorizovaných hotelech. Pochopitelně, že ideálním místem jsou velká města a turistická centra.

Komunikace

Internet

Internetové připojení je v Keni vcelku dostupné. Ve všech větších městech jsou řady internetových kaváren, lepší hotely mají wi-fi na pokojích a slušně se lze připojit i v některých restauracích a nákupních centrech. Ceny v internetových kavárnách se pohybují okolo 400 KES za hodinu. Také se dá koupit keňská SIM karta za 100 KES, se kterou si můžete dobít mobilní data.

Pošta

Poštovní síť funguje na africké poměry celkem dobře. Známky a pohlednice zakoupíte v hotelích, na poštovních úřadech i v obchodech se suvenýry. Běžná zásilka putuje do České republiky zhruba čtrnáct dní.

Telefonování

Většina měst a turistických oblastí je pokryta GSM signálem. Ten však může mnohde kolísat. Roaming českých operátorů funguje v případě místního pokrytí bez problémů. Do ČR se také můžete dovolat z telefonních budek či poštovních úřadů, bývá to však problematické, protože signál pevných linek je místy šířen nestálými rádiovými vlnami.

Vychutnejte-si-dovolenou-v-Keni-v-klidu-a-bez-problemu.jpg

Důležitá čísla

  • Policie: 999
  • Hasiči: 999
  • Záchranná služba: 999
  • Informace: 900

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

Tende Drive 745
Lavington
00 100 Nairobi
P. O. BOX 25639
Web: www.mzv.cz/nairobi
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Telefon: +254 774 420 460, +254 774 240 860
Fax: +254 204 348 163
Nouzová linka: +254 726 489 626

Důležité upozornění pro české občany v případě nouze

Zastupitelský úřad ČR poskytuje 24 hodin denně, ve dnech pracovního volna, pracovního klidu i o svátcích stálou pohotovost pro případ, že se občané ČR ocitnou v nouzi (ztráta dokladu, okradení, zatčení, úraz apod.). Nouzová linka: +254 726 489 626.

Velvyslanectví Keni

Embassy of the Republic of Kenya
Nieuwe Parklaan 21
2597 The Hague
Tel.: +31 70 350 42 15
Fax: +31 70 355 35 94
E-mail: kenya@embassy.nl
Web: www.kenyaembassy.nl
Úřední hodiny: 9:00-13:00, 14:00-17:00

Zdravotní péče

Rozhodně se nedoporučuje ošetření ve státních nemocnicích, kde je úroveň péče tristní. Kvalitní jsou pouze soukromé nemocnice. Pokud budete potřebovat ošetření, kontaktujte svou pojišťovnu.Soukromé nemocnice i tak mnohdy požadují platbu předem či alespoň složení zálohy. Z hůře dostupných a venkovských oblastí je v případě zranění nebo nemoci nutné se co nejrychleji dostat zpět do civilizace.

Pokud chcete být připraveni alespoň na obvyklé obtíže, cestujte do Keni se základní lékárničkou zahrnující léky proti nachlazení, horečce, zvracení, průjmu, zánětu a alergickým reakcím. Nezapomeňte na repelent a přípravek zmírňující štípnutí bodavým hmyzem.

Popřemýšlejte též o případném očkování.

Celní předpisy

Do země je povoleno dovést jeden litr alkoholu, karton cigaret či 50 doutníků a 250 mililitrů parfému. Osobní věci jako kamery, notebooky a fotoaparáty jsou často celníky zaznamenávány do pasu a musí být ze země také vyvezeny. Trestný je dovoz a vývoz jakýchkoliv výrobků a trofejí z divokých zvířat a povolen není ani vývoz živých zvířat a rostlin bez zvláštního osvědčení.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Keni.)