Nejrychlejší doprava po Kolumbii

Jak se přepravovat po Kolumbii, kde velké vzdálenosti v tisícovkách kilometrů nejsou nic zvláštního? Následující stručný přehled vám napoví více.

Letadlem nad Kolumbií

Do Kolumbie se z Evropy dostanete pravidelnými leteckými linkami, z nichž většina míří na mezinárodní letiště El Dorado v metropoli Bogotě. Mezinárodními terminály však disponují i další velká města jako Cali, Cartagena (Aeropuerto Internacional Rafael Núňez), Baranqilla či Medellin a také turisticky oblíbený ostrov San Andres v Karibském moři. Mezi letišti funguje řada vnitrostátních spojů a letecká doprava je asi nejbezpečnějším prostředkem pro cestování mezi velkými aglomeracemi.

I-rozmanitost-Kolumbie,-zde-Rock-of-Guatape,-stoji-za-specificnosti-zdejsi-dopravy.jpg

Plavby lodí v Kolumbii

Po moři se dostanete z Cartageny na největší karibské ostrovy, do USA, Panamy či Mexika. Zajímavou a dobrodružnou alternativou může být cesta motorovou lodí po veletoku Río Magdalena či rafting na řece Rio de la Vieja.

Autem po Kolumbii

Stav silniční sítě v zemi není dobrý. Běžným automobilem či taxíkem je vhodné cestovat jen ve větších městech, mimo ně se neobejdete bez terénního vozu. Doprava je tu velmi chaotická, předpisy se nedodržují a ve městech může být řízení pro Evropana velmi traumatizujícím zážitkem.

Využívejte spíše taxislužeb, avšak nedoporučuje se zastavovat je přímo na ulici, nechte si oficiální službu zavolat z hotelu či z letiště. Městská hromadná doprava prakticky neexistuje, železniční tratě spojují pouze několik velkých měst.

Kolumbijské autopůjčovny a dálnice

U letišť je v provozu klasická síť místních i zahraničních autopůjčoven, řídit smíte s platným mezinárodním průkazem. Kvalitní jsou však pouze tři hlavní dálnice v zemi: Karibská, Východní a Centrální, spojující velké aglomerace v regionech. Silnice v horských a venkovských oblastech jsou většinou nezpevněné, s prudkým převýšením a mnohdy velmi nebezpečné. Časté jsou policejní a armádní kontroly.

Autobusová doprava v Kolumbii

Dálkovou přepravu pro turisty zajišťují autobusy. Operuje zde řada soukromých i státních dopravců a o vhodné službě pro váš cíl vás vesměs nejlépe informují v hotelích. Ve městech fungují běžná autobusová nádraží, kde mají jednotlivé společnosti své stánky. Na nich zakoupíte jízdenky pro požadovanou trasu v různých cenových kategoriích podle stupně pohodlí.

Pro vzdálené cíle je lepší využít velkých, komfortnějších autobusů než malých dodávek. Ceny standardní autobusové přepravy jsou zhruba totožné s našimi.