Nikósie

Lokalita: Kypr Kypr Nikósie
Typ: Město

Náš názor

Nikósie, hlavní město Kypru

Rušná, starobylá a fotogenická Nikósie se stala pravým obchodním, politickým a kulturním centrem země, a to i přes své rozdělení na tureckou (severní) a kyperskou (jižní) část. Za návštěvu v metropoli stojí Staré město, Kyperské muzeum, Famagustská brána či Arcibiskupský palác. Hojné obdchůdky lákají k nákupu zlata, hrnčířských a jiných tradičních výrobků.

Nikósie (též Lefkósie, turecky Lefkosa) se rozkládá v kyperském vnitrozemí, vzdušnou čarou asi 20 km od severního pobřeží a 40 km od jižního. Na jihovýchodě města se nachází národní park Athalassa, na západě chátrá v zelené linii OSN opuštěné letiště Lefkoşa Uluslararasi Havaalani. Město je proto závislé na mezinárodním letišti v Larnace, s níž je spojeno dálnicí A1/A2.

Počet obyvatel Nikósie

Nikósie (celkem i s aglomeracemi přes 300 tisíc obyvatel, z toho 4 pětiny žijí v jižní části) je hlavním městem Kypru, od roku 1974 rozděleným na dvě části tzv. zelenou linií. Severní část je pod správou kyperských Turků (jako metropole mezinárodně neuznávané Severokyperské turecké republiky), jižní část spadá pod správu Kyperské republiky s převahou řeckých obyvatel.

Staré město Nikósie ukrývá nesčetné množství památek včetně benátských hradeb, které pocházejí z doby, kdy Kypr ovládli Benátčané. Nenechte si ujít ani katedrálu sv. Jana ze 17. století či pěší zónu Laiki Yitonia s mnoha příležitostmi k posezení v příjemných kavárnách a restauracích. V blízkosti se nachází ulice Ledra, kde funguje přechod do severní části města.

  • Neváhejte tedy a navštivte Nikósii na Kypru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím