Auto, vlak, taxi a další způsoby, jak cestovat po Maroku

Největším marockým letištěm je Matar Muhammad al-Khamis ad-Dowaly (Mezinárodní letiště Mohamada II.) v Casablance. Z Evropy se dostanete také na další mezinárodní letiště, která se nacházejí v Marrákeši, Agadiru, Fesu, Rabatu, Tangeru či Nadoru. Rekreační středisko Saidia obsluhuje mezinárodní letiště Angads u Oujdy.

Nejrychleji-se-do-Maroka-dostanete-letadlem.jpg

Vlakem rychle a pohodlně Marokem

Všechna větší marocká města propojuje poměrně kvalitní, 2 067 kilometrů dlouhá železniční síť, provozovaná státní společností ONCF. Vlaky jsou pohodlné a rychlé, mnohdy komfortnější než autobusy.

Maroko a jeho silniční síť

Zejména v severní části země jsou silnice v dobrém stavu a spojují všechna významná města a turistická centra. Délka dálniční sítě v Maroku činí zhruba 1 700 kilometrů. K dispozici je celkem 6 expresních silnic, jak se tady dálnicím říká:

NÁZEV DÁLNICE ROK ZPROVOZNĚNÍ TRASA DÉLKA (KM)
A1 1987 Rabat-Rabat – Safi 243
A2 1998 Rabat – Fes – Oujda 480
A3 2001 Casablanca – Marrákeš – Agadir 453
A4 2014 Berrechid – Benni Mellal 172
A5 1995 Tanger Med – Rabat 317
A7 2007 Fnideq – Tetuán 28

Hlavním provozovatelem autobusové dopravy v Maroku je státní společnost CTM, doplněná množstvím soukromých přepravců. Čím více se však blížíte na jih a jihovýchod k Sahaře, tím jsou cesty horší a před pouští přecházejí spíše v nezpevněné stezky, které zvládne jen terénní automobil.

Taxíky a půjčování vozidel v Maroku

Automobil si můžete bez problému půjčit v řadě domácích i zahraničních autopůjčoven, situovaných hlavně u letišť a nádraží. Podmínkou řízení je věk nad 25 let a mezinárodní řidičský průkaz. Vypůjčení auta však doporučujeme výhradě s pomocí našich delegátů, případně hotelového personálu.

Pri-pujcovani-auta-v-Maroku-se-radeji-obratte-na-nase-delegaty.jpg

Ve městech obstojně funguje taxislužba, řidiči si ovšem taxametry obvykle nezapínají. Před jízdou si proto raději předem dohodněte a usmlouvejte cenu, abyste na konci cesty nebyli nemile překvapeni finančními požadavky šoféra.

Marocké dopravní předpisy

Pravidla silničního provozu jsou téměř shodná s evropskými, značky a oznámení jsou provedena většinou v arabštině a francouzštině. V obcích je maximální povolená rychlost 40 km/h, mimo ně 100 km/h. Povinností jsou bezpečnostní pásy, platí zákaz telefonování za jízdy a nezapomeňte ani na dálniční poplatky v Maroku (vybírané prostřednictvím mýtných bran).