Maroko nejsou jen pouště, ukazuje jeho geografie

Maroko je díky 446 550 kilometrům čtverečních rozlehlý stát, skoro šestkrát větší než ČR. Při započítání plochy nárokovaného území Západní Sahary by jeho celková rozloha činila dokonce 712 550 kilometrů čtverečních, což by z něj udělalo 17. největší zemi Afriky.

Marocka-krajina-v-pohori-Atlas.jpg

Rozprostírá v severozápadním cípu afrického kontinentu. Na jihu a jihovýchodě sousedí s Mauritánií, severovýchodní hranici má s Alžírskem. Ze severu jej omývají vlny Středozemního (Alboránského) moře, celou západní část lemuje Atlantský oceán. Propojení obou vodních ploch zajišťuje Gibraltarský průliv, díky kterému se Maroko přibližuje Evropě na pouhých 16 kilometrů. Navíc na jeho území leží dvojice španělských exkláv Ceuta a Melilla.

Zeměpis Maroka

Vnitrozemím Maroka se táhne skalnatý vysokohorský masiv Atlas. Dělí se na několik částí:

NÁZEV  POLOHA  DÉLKA (KM) NEJVYŠŠÍ BOD VÝŠKA (M) POZNÁMKA
Antiatlas Jihozápad 500 Amalou n´Ou Mansour 2 712  
Vysoký Atlas Vnitrozemí 600 Džabal Tubkal 4 167 Nejvyšší hora Maroka i severní Afriky
Střední Atlas Vnitrozemí 300 Jbel Bou Naceur 3 356  
Ríf Sever 400 Tidighin 2 456  

Většina marockých řek teče na severu. Do Atlantského oceánu ústí Sebú (délka 614 km), Um er-Rbia (556 km), Tensift (270 km) a Sous (180 km), do Středozemního moře se nedaleko letoviska Saidia vlévá Mulúja (520 km). K největším vodním plochám patří především přehradní jezera jako Al Wahda (s plochou 123 kilometrů čtverečních jedna z největších přehrad v Africe), Al Massira či Idriss. Velkou část země, především na jihu a východě, vyplňuje poušť Sahara.

Demografie a náboženství v Maroku

V Maroku žije téměř 35 miliónů obyvatel, což z něj dělá 39. nejlidnatější stát na světě. Celých 99,5 procent jeho populace tvoří Maročané, potomci Arabů a Berberů. Čistě berberskou menšinu potkáte zejména v horských a saharských oblastech. Třetina všech obyvatel žije v desítce největších měst:

NÁZEV POČET OBYVATEL (V MILIÓNECH) REGION
Casablanca 3,4 Grand Casablanca
Rabat 1,8 Rabat-Salé-Kénitra
Fes 1,2 Fes-Meknes
Tanger 1 Tanger-Tetuán-Al Hoceima
Marrákeš 0,9 Marrákeš-Safi
Salé 0,9 Rabat-Salé-Kénitra
Meknes 0,7 Fes-Meknes
Kenitra 0,6 Rabat-Salé-Kénitra
Tetuán 0,5 Tanger-Tetuán-Al Hoceima
Beni Mellal 0,5 Béni Mellal-Khénifra

Jako náboženství převládá z 98 procent sunnitský islám, 2 procenta vyplňují křesťanské a židovské víry.

Mesto-Tetuan-v-Maroku.jpg

Marocká ekonomika

Největší přínos do státního rozpočtu země představuje turistický ruch. Mezi další významné ekonomické aktivity patří zemědělství, lesnictví, rybolov, chemický a těžební průmysl (jsou zde bohaté zdroje fosfátů, mědi, fluoridu, olova) a tradiční řemeslná výroba. V hodnotě HDP na obyvatele zaujímá Maroko 114. místo na světě.