×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Období indiánských kultur Historické památky z doby Aztéků

Nejstarším indiánským kmenem na území dnešního Mexika byli Olmékové. Dochovaná historická města z této doby jsou např. La Venta a Tres Zapotes. Další indiánskou kulturou po Olmécích byli obyvatelé města Teotihuacánu, kde se v současnosti nacházejí největší mexické pyramidy. Okolo roku 1000 n. l. bylo město zpustošeno a opuštěno.

Mayové a Aztékové

Nastupující civilizací byli Toltékové. Tento bojovný národ expandoval na sever a dobyl území Mayů. Mayové patří k nejznámějším mexickým národům. Měli rozvinuté písmo, zemědělství, matematiku i astronomii. Před příchodem španělských kolonizátorů byli nejmocnějším kmenem v Mexiku Aztékové, jejichž centrum bylo na území dnešního hlavního města.

Španělská kolonizace

S kolonizací Mexika je spojeno především jméno španělského šlechtice Hernána Cortése. Ten připlul k pobřeží u dnešního Veracruzu a pomocí několika bojů a intrik se dostal až k vládci Aztéků Montezumovi. Toho Cortés zajal a usiloval o moc v říši. Španělsku se nelíbilo, že Cortés v Mexiku jedná na vlastní pěst a chtělo ho přimět k rozumu pomocí flotily 20 lodí.

Cortés však tento útok odrazil a zbytek španělských vojáků se přidal na jeho stranu. Aztékové v jeho nepřítomnosti povstali a na chvíli se jim podařilo zvítězit. Cortés však s novými posilami nechal město Tenochtitlán vyhladovět a v r. 1521 jej dobyl. Španělští vojáci poté ničili starobylé chrámy a stavěli z jejich zbytků nové kostely, paláce a vládní budovy.

Původní indiánské obyvatele se Španělé snažili převést na křesťanskou víru. K tomu velmi dopomohla také legenda o Panně Marii Guadeloupské, která měla snědou pleť a r. 1531 se zjevila pokřtěnému indiánovi. Od té doby se stala patronkou Mexika a celé střední Ameriky.

Různé části Mexika jsou spojovány s různými jmény dobyvatelů. Yucatán obsadil Francisco de Montejo a západní pobřeží Nuňo de Guzmán. Španělé si postupně zabírali nová a nová území a uplatňovali na nich zákony své země. Uvádí se, že při příchodu Španělů do Mexika zde žilo kolem 26 milionů indiánů. V roce 1570 už jich zbyly pouhé 3 miliony. 

Boj o nezávislost a moderní dějiny

V 18. století tvořili většinu obyvatel Mexika míšenci Španělů a indiánů, tzv. mesticové. Těm se stále více nelíbilo, že země jakožto kolonie byla omezována nařízeními Španělska. Ozbrojené boje proti Španělům vypukly v roce 1810. V r. 1821 byla uzavřena „smlouva z Córdoby“, která zaručovala nezávislost Mexika, jednotné náboženství a rovnoprávnost všech obyvatel.

V r. 1823 vypukla další povstání obyvatelstva a mocenských skupin. Následovala válka se Spojenými státy, po níž Mexiko přišlo o Texas, Arizonu, Kalifornii a Nové Mexiko. V zemi se poté událo několik ozbrojených povstání, po nichž se do čela Mexika dostal Benito Juaréz, významná osobnost dějin.

V r. 1877 se k moci dostal diktátorský vůdce Porfirio Díaz, který ze země uprchnul v r. 1911. Následovaly další revoluce ozbrojených skupin kolem Pancho Villy a Emiliána Zapaty. V r. 1924 byla vyhlášena Mexická republika jakožto federace jednotlivých států.


Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje