Doprava po Mosambiku. Cestování vlakem, autem či autobusem

Z České republiky se do Mosambiku létá na letiště v Pembě a Nampule. Nejdůležitější vzdušný přístav země představuje Mezinárodní letiště Maputo (zvané též Mavalane, původně Lourenço Marques).

Vlakem napříč Mosambikem

V Mosambiku neexistuje jedna propojená železniční síť, ale tři nezávislé soustavy kolem měst Maputo (CFM Sul), Nacala (CFM Norte) a Beira (CFM Centro). Železniční tratě dosahují celkové délky téměř 3 tisíc km, svou kvalitou patří k lepším v Africe a míří také do Svazijska, Jihoafrické republiky a Zimbabwe. Za prohlídku stojí krásná budova hlavního nádraží v Maputu z roku 1916.

Mosambik-doprava.jpg

Autem po Mosambiku

Podle odhadů protíná Mosambik 30 až 40 tisíc kilometrů silnic, zpevněným povrchem se však může pochlubit jen necelých 20 % z nich. Vypůjčení a řízení automobilu tady ovšem rozhodně nedoporučujeme.

Autobusem do mosambických měst

Rozhodnete-li se pro cestování na vlastní pěst, použijte raději autobusy. Velké vozy se označují machibombo (někdy také autocarro) a jezdí především mezi většími městy a letovisky, lokální přepravu zajišťují tzv. chapas (upravená osobní auta a dodávky). Místo autobusového nádraží se často jako úvodní a konečná stanice využívá garáž autobusové společnosti. Poplatek za zavazadla se neplatí.

Taxíkem po Mosambiku

Pozor na jízdu taxíkem. Taxametry se v nich příliš nevyužívají a cenu si v každém případě dohodněte předem, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě přemrštěné částky. Zajímavou alternativu představuje využití upraveného bicyklu, na kterém vás domorodci za menší obnos přepraví na požadované místo.