1. Fischer.cz
  2. Mosambik
  3. Důležité informace

Důležité informace o Mosambiku

Státní zřízení

Hlavou Mosambiku, unitární republiky s jednokomorovým Národním shromážděním, je prezident volený přímo na 5 let, maximálně však na 2 volební období. Země je členem britského společenství Commonwealth a Organizace spojených národů.

Administrativní členění Mosambiku

Mosambik se dělí na 10 provincií, status provincie má navíc i metropole Maputo. Největší z nich je Niassa s rozlohou 122 827 km2, nejvíce obyvatel žije v Nampule (přes 5 miliónů).

Mosambik-dulezite.jpg

Časový posun Mosambiku

Oproti středoevropskému času činí časový posun v Mosambiku plus 1 hodinu, ve srovnání s letním časem není žádná změna.
  • Během zimního času: Mosambik + 1 hodina
  • Během letního času: Mosambik – bez změny

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Mosambiku je portugalština.

Měna a peníze

V Mosambiku se platí mosambickým meticalem (MZN). V množném čísle se nazývá meticais, jedna jeho setina se označuje centavo. Bankovky mají hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 meticalů (meticais), mince jsou v hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 centavos a 1, 2, 5 a 10 meticalů.

Komunikace během dovolené v Mosambiku

Internet

Internetové připojení je v Mosambiku dostupné především ve větších městech (zpoplatněné internetové kavárny) a lepších hotelích (wi-fi).

Mosambická pošta

Běžná zásilka putuje z Mosambiku do České republiky zhruba 14 dní. Pohlednice a známky zakoupíte v hotelích, na poštovních úřadech či v obchodech se suvenýry.

Telefonování

Důležitá města a turistické oblasti Mosambiku pokrývá GSM signál, často však kolísající a nestálý. V případě místního pokrytí funguje roaming českých operátorů bez problémů. Volání z telefonních budek je naopak velice nejisté.

Důležitá čísla Mosambik

  • Policie: 10111
  • Hasiči: 998/999
  • Záchranná služba: 10177
  • Nouzová linka: 086 132 2322

Kontakty na úřady

Honorární konzulát České republiky v Mosambiku

Avenida Tomas Nduda 1156, office 7
Maputo
  • E-mail: maputo@honorary.mzv.cz
  • Telefon (nouzová linka): +258/ 844 117 546

Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice

936 Pretorius Street
Arcadia
0083 Pretoria

Zdravotní péče v Mosambiku

Ošetření ve státních nemocnicích s nízkou úrovní péče se nedoporučuje, kvalitní jsou jen privátní kliniky. Za ošetření se většinou platí předem. Rozhodně si sjednejte zdravotní cestovní pojištění s prověřenou institucí. Z odlehlých regionů se v případě nemoci či zranění musíte urychleně dostat zpět do civilizace.

Chcete-li být připraveni alespoň na nejčastější obtíže, vybavte se do Mosambiku základní lékárničkou s léky proti horečce, nachlazení, průjmu, zvracení, zánětu a alergickým reakcím. Zabalte si i repelent a přípravek zmírňující štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Do Mosambiku lze bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu, maximálně však 400 cigaret, 100 cigarillos, 50 doutníků a 250 g tabáku, 1 litr destilátu, 5 litrů vína (tabák a alkohol pouze pro osoby starší 18 let), 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody a další zboží do celkové hodnoty 200 USD. Dovoz zbraní vyžaduje licenci, pornografický materiál a narkotika jsou zakázané.
Konkrétní podmínky pro dovoz, celní a další předpisy může pro české subjekty ověřit Honorární konzulát ČR v Maputu.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kapverdách.)