1. Fischer.cz
  2. Mosambik
  3. Poloha a geografie

Pohled na mapu Mosambiku. Poloha, geografie a demografie

Mosambik se nachází v jihovýchodní Africe a rozloha 801 590 km2 ho řadí na 35. příčku v pořadí největších zemí světa.

Kde leží Mosambik

Sousedí s Tanzanií (na severu), Malawi a Zambií (na severozápadě), Zimbabwe (na západě) a Jihoafrickou republikou a Svazijskem (na jihu). Ve vzdálenosti zhruba 400 až 1 000 km za Mosambickým průlivem (na východě) vystupuje z Indického oceánu ostrov Madagaskar.

Mosambik-geografie.jpg

Základní zeměpisné údaje o Mosambiku

V pohoří Chimanimani se vypíná Monte Binga (2 436 m n. m.), nejvyšší hora Mosambiku. Mohutná řeka Zambezi (s 2 574 km čtvrtý nejdelší vodní tok Afriky), ústící do moře deltou mezi Quelimane a Beirou, zemi rozděluje na hornatý sever a rovinatý jih. Rozlévá se na ní také přehradní jezero Cahora Bassa (dříve Cabora Bassa), největší vodní plocha v zemi.

Mosambik – obyvatelstvo a ekonomika

Počet obyvatel Mosambiku dosahuje 29 miliónů (2017), což ve spojení s velkou rozlohou dělá z Mosambiku jednu z nejméně zalidněných zemí Afriky i celého světa. Nejpočetnějším kmenem (etnickou skupinou) jsou Makukové (Makua či Makhuwa), Tsongové, Malawijci a Šonové. Většina z nich obývá venkov, hlavní město Maputo má přes milión obyvatel. V otázkách víry hrají prim rozmanitá lidová náboženství (kolem 70 %), ke katolictví se hlásí 20 % lidí.

Přestože se většina populace zabývá zemědělstvím, mnoho potravin se dováží ze zahraničí. Zdejší chudobu nejvýstižněji dokládá fakt, že HDP na obyvatele Mosambiku patří dlouhodobě mezi absolutně nejnižší na světě.