1. Fischer.cz
  2. Mosambik
  3. Poloha a geografie

Pohled na mapu Mosambiku. Poloha, geografie a demografie

Mosambik se nachází v jihovýchodní Africe a rozloha 801 590 km2 ho řadí na 35. příčku v pořadí největších zemí světa.

Kde leží Mosambik

Sousedí s Tanzanií (na severu), Malawi a Zambií (na severozápadě), Zimbabwe (na západě) a Jihoafrickou republikou a Svazijskem (na jihu). Ve vzdálenosti zhruba 400 až 1 000 km za Mosambickým průlivem (na východě) vystupuje z Indického oceánu ostrov Madagaskar.

Mosambik-geografie.jpg

Základní zeměpisné údaje o Mosambiku

V pohoří Chimanimani se vypíná Monte Binga (2 436 m n. m.), nejvyšší hora Mosambiku. Mohutná řeka Zambezi (s 2 574 km čtvrtý nejdelší vodní tok Afriky), ústící do moře deltou mezi Quelimane a Beirou, zemi rozděluje na hornatý sever a rovinatý jih. Rozlévá se na ní také přehradní jezero Cahora Bassa (dříve Cabora Bassa), největší vodní plocha v zemi.

Mosambik – obyvatelstvo a ekonomika

Počet obyvatel Mosambiku dosahuje 29 miliónů (2017), což ve spojení s velkou rozlohou dělá z Mosambiku jednu z nejméně zalidněných zemí Afriky i celého světa. Nejpočetnějším kmenem (etnickou skupinou) jsou Makukové (Makua či Makhuwa), Tsongové, Malawijci a Šonové. Většina z nich obývá venkov, hlavní město Maputo má přes milión obyvatel. V otázkách víry hrají prim rozmanitá lidová náboženství (kolem 70 %), ke katolictví se hlásí 20 % lidí.

Přestože se většina populace zabývá zemědělstvím, mnoho potravin se dováží ze zahraničí. Zdejší chudobu nejvýstižněji dokládá fakt, že HDP na obyvatele Mosambiku patří dlouhodobě mezi absolutně nejnižší na světě.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím