Doprava v Panamě. Autem, vlakem, autobusem, lodí i letadlem

Železniční spojení funguje mezi hlavním městem Panama City a Colonem, přičemž vlaky jezdí až 8x denně. Do některých oblastí se však dostanete pouze lodní dopravou. Pokud chcete být opravdovým dobrodruhem, je možné využít leteckých služeb soukromých společností.

panama-Panamsky-pruplav-je-hlavni-dopravni-tepnou-oblasti.jpg

Doprava – taxi

Na kratší vzdálenosti se vyplatí veřejná taxi. Poznáte je podle žluté barvy a identifikačního čísla na dveřích vozu. Cenu si raději dohodněte s řidičem dopředu. Často jsou taxi u hotelu dražší, naopak pokud si vezmete taxi na ulici, jsou ceny nižší.

Doprava – autobusy

Vydáte-li se do hlavního města za poznáváním panamských památek a atrakcí, přepravujte se Metro busy. Jsou cenově nejvýhodnější a dopraví vás rychle a relativně pohodlně na všechna důležitá místa v centru města.

Vůbec nejlepší na prohlídku města jsou ale vyhlídkové červené dvoupatrové autobusy City Sightseeing. Jezdí na trasách Panama Canal Tour a Panama La Vieja Tour, které lze podle potřeby i kombinovat.

Pokud se chcete vydat dál, využijte autobusy z nádraží obchodního centra Albrook Mall.

Doprava – metro

V Panamě funguje i podzemní doprava. Metro je finančně srovnatelné s busy, rychlejší, ale funguje jen po centru hlavního města.

Pronájem automobilů

Pokud chcete poznat Panamu po vlastní ose, pronajměte si vůz. Pobočky autopůjčoven jsou na letišti a zpravidla vám pronájem zprostředkuje i recepce v hotelu. Podívejte se spíše po renomovaných autopůjčovnách, jako jsou National Car Rent, Hertz, Avis nebo Sixt.

V Panamě může řídit osoba starší 23 let s platným řidičským průkazem, mezinárodní řidičský průkaz se nevyžaduje. Před podepsáním smlouvy se informujte o podmínkách, zejména co se týče pojištění a jeho rozsahu. Počítejte s tím, že budete muset složit vratnou kauci a v případě odevzdání vozu na jiném místě také příplatek.

Dopravní předpisy

Řidič a všichni spolujezdci musí mít během jízdy zapnuté bezpečnostní pásy. Telefonovat za jízdy není dovoleno, stejně jako řídit pod vlivem alkoholu.

  • Nejvyšší povolená rychlost v obci je 40 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 80 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost na silnici pro motorová vozidla je 100 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100 km/h.