1. Fischer.cz
  2. Panama
  3. Panama
  4. Důležité informace

Důležité informace o Panamě

Státní zřízení Hotely v Panamě

Od roku 1984 je Panama demokratickou republikou v čele s prezidentem, který má v zemi značné pravomoci. Hlavu státu si volí občané každých 5 let.

Panama se dělí na 10 provincií a tzv. Comarcas, což jsou samostatná území indiánů.

Časový posun

V Panamě je časový posun -7 hod. v období letního času, - 6 hod. v období zimního času.

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Panamě je španělština.

Měna a peníze

Oficiální měnou je panamská balboa a americký dolar.

Směnný kurz

1 PAB je přibližně 19,3 Kč

Cenová úroveň obecně

Dá se říci, že Panama je přibližně stejně drahá jako Česká republika. Oproti sousední Kostarice si zde dovolenou užijete mnohem levněji.

Směnárny a banky

Pracovní doba bank je pondělí – pátek od 8:00 do 15:00 hod. Některé banky mají otevřeno i sobotu od 9:00 do 12:00 hod. Zvláštností je, že měna balboa existuje pouze jako mince, papírové oběživo jsou americké dolary.

Komunikace

Internetové připojení

Přístup na internet je možný ve většině hotelů i v řadě obchodů, barů a restaurací. V každém velkém městě naleznete internetové kavárny. Cena za připojení se pohybuje kolem 0,50 USD/hod. V čím odlehlejší části země se nacházíte, tím se cena spojení zvyšuje. Luxusnější hotely samozřejmě také nabízejí různé druhy internetového připojení. Bezdrátová wifi síť je v podstatě v každém hotelu k dispozici zdarma v lobby u recepce, na pokojích pak za příplatek. 

Pošta

Panamská pošta nepatří k nejlepším. Známky jsou téměř k nesehnání a pošty se vyskytují sporadicky. Nejčastěji pořídíte pohledy s předtištěnou známkou. Doručení trvá většinou 2–4 týdny. Otevírací doby je od pondělí do pátku od 7–18 hod., v sobotu od 7–17 hod.

Telefonování

Panama je pokryta sítí telefonních automatů na karty, které koupíte v každé trafice. Místní hovory jsou levné. Do zahraničí se dovoláte z hotelových recepcí, což je však poměrně drahé. Mobilní síť je hustá a funguje dobře. Jestliže máte aktivovaný roaming, nebudete mít problém dovolat se téměř odkudkoliv. Zdejšími mobilními sítěmi jsou +Movil, Movistar, Digicel a Claro. Při volání vytočíte nejdříve předvolbu 00 a pak mezinárodní kód země, do které chcete uskutečnit hovor. Panama má předvolbu 507, Česká republika 420, Slovensko 421.

Kontakty na úřady

Panama - Velvyslanectví Bogota

Hotely v Panamě

Edificio AB Proyectos
Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
110221 Bogota

Telefon: +57 1/ 742 91 42

Fax: +57 1/742 91 64

E-mailbogota@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/bogota

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 8.30 - 17.00

Zdravotní péče

Úroveň zdravotnických zařízení je úměrná velikosti měst. V hlavním městě naleznete nemocnice a kliniky na špičkové úrovni s nepřetržitou pohotovostní službou (např. nemocnice Paitilla a San Fernando). V menších městech je již úroveň vybavení a ošetření nižší. Nejbližší nemocnice pro oblast Playa Blanca / Farallon se nachází ve městě Coronado. Většina hotelů má své vlastní hotelové lékaře, ošetření se platí vždy v hotovosti.

Panamské vnitrozemí

Jelikož neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi Českou republikou a Panamou, každý turista by měl být sjednané mezinárodní zdravotní pojištění. Bez pojištění by si musel výlohy platit sám, což je velmi drahá záležitost.

Celní předpisy

Clo se neplatí v případě zboží neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Pokud si tedy s sebou vezmete například oblečení, osobní potřeby, věci na sport, léky, fotoaparát apod., clo řešit nemusíte. Jiná situace je pro dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat, které podléhají zvláštním předpisům.

Dovážet a vyvážet lze:

  • tabák a tabákové výrobky,
  • alkohol a alkoholické nápoje,
  • parfémy.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Panamě.)