Jezero Gatún

Lokalita: Panama Panama Jezero Gatún
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Fascinující jezero Gatún

Jednu z nejdůležitějších částí Panamského průplavu tvoří jezero Gatún. Vzniklo vykácením tropického lesa v přímé trati lodí a jeho zatopením. Nejvyšší místa se stromy proto dnes z vody trčí v podobě ostrovů (jako např. největší Barro Colorado). Jeho hloubka se reguluje tak, aby ho mohla přeplouvat zaoceánská plavidla na pouti mezi Atlantikem a Pacifikem (či naopak).

Jezero Gatún (Lago Gatún) leží v severní části Panamského kanálu. Nachází se v srdci zdejšího deštného pralesa, zároveň však pouhých 30 kilometrů vzdušnou čarou od metropole Ciudad de Panamá. Dostupné je také mezioceánským vlakem „Panama Canal Railway“, které s hlavním městem spojuje význačný přístav Colón na pobřeží Karibiku.

Unikátní rozmanitost Gatúnského jezera

Gatúnské přehradní jezero se po svém dokončení (přehrazením řeky Chagres) v roce 1913 stalo díky rozloze 425 kilometrů čtverečních ve své kategorii jedním z největších na světě. Impozantní jsou také zdymadla Gatún na jeho severním okraji (na jižním najdete letovisko Gamboa).

Panamská příroda kolem něj je dosud jedinečná, což ostatně potvrzuje i národní park Soberanía. Během plavby vodními stezkami mezi gatúnskými ostrovy v tradiční loďce indiánského kmene Emberá můžete pozorovat rozmanité druhy opic a dalších exotické živočichy. Zároveň se však nesmíte divit obřím nákladním a dopravním lodím, které budete míjet.

  • Neváhejte tedy a poznejte jezero Gatún v Panamě.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím