Poloha a geografie Madeiry

Madeiru najdeme asi 580 kilometrů od afrického pobřeží a asi 900 kilometrů od evropského kontinentu. Mimo ni je obydlený ještě ostrov Porto Santo, který leží 43 kilometrů severovýchodně od Madeiry. Směrem na jihovýchod můžeme při dobré viditelnosti spatřit i cca 30 km vzdálené Ilhas Desertas (Pusté ostrovy) a na půl cesty mezi Madeirou a Kanárskými ostrovy jsou ještě Ilhas Selvagens (Divoké ostrovy). Obě zmiňované skupiny ostrovů patří také k souostroví Madeira, ale jsou neobydlené. 

Nedotčené vnitrozemí versus moderní pobřeží

Pobřeží Madeiry je hodně členité. Vysoké hory se táhnou napříč celým ostrovem a mnohé oblasti hornatého vnitrozemí zůstávají civilizací nedotčené. Nejvyšším vrcholem ostrova je Pico Ruivo (1 862 m). Úrodná Madeira má bohatou flóru téměř všech vegetačních pásem. Pláže najdete na Madeiře všeho druhu. V zátokách jsou malé rybářské přístavy s oblázkovými plážemi. Přírodní písečná pláž je například Prainha na východě od města Machico u Caniçalu, uměle vytvořené pláže se zlatým pískem byste našli v oblasti Calheta a Machico.

madeira-Vzrusujici-pohled-na-ostrov-Madeiru-v-Atlantiku.jpg

Obyvatelstvo

Od počátku své historie je Madeira ostrov, kde se již s prvním obydlováním průběžně setkávají a střídají různé národnosti jako Portugalci, Italové, Vlámové, Francouzi, Španělé, nebo Angličané. V určitém období zde působili i Maurové nebo černí otroci. Dnes tu žije okolo čtvrt milionu obyvatel, na sousedním Porto Santo cca 5,5 tisíce.