Auta, busy, motorky, to je doprava po Karpathu

Malé rozměry, četná pohoří a minimum obcí patří k důvodům, proč se na ostrově Karpathos nerozvinula běžná dopravní síť. Chybí zde železniční tratě a dálnice, k dispozici je pouze několik hlavních silnic se spoustou serpentin a mezinárodní letiště sloužící především turistickému ruchu.

Karpathos-doprava.jpg

Letecky na Karpathos

Mezinárodní letiště Karpathos (Kratikós Aeroliménas Karpáthou) bylo vybudováno v roce 1970 necelých 10 kilometrů jižně od hlavního města Pigadia. V současné podobě slouží od modernizace roku 2009.

Autobusem po Karpathu

Po ostrově zajišťují provoz pravidelné linky KTEL. Obzvlášť v hlavní sezóně počítejte s tím, že autobus nepřijede vždy přesně na čas, doporučujeme proto dorazit na zastávku raději o pár minut dříve. Jízdné je poměrně levné, jeho výše však není jednotná a závisí na zvolené trase. Autobusy fungují pouze přes den a v neděli nejezdí vůbec.

Taxíkem a vypůjčeným vozidlem napříč Karpathem

Na ostrově se vozy taxi značí standardním nápisem TAXI. Mají pevná stanoviště v hlavním městě a u některých větších hotelů. Dají se také objednat telefonicky přes infolinku taxislužby. Zpravidla se do ceny započítává i místo, odkud taxi přijelo. Vždy se raději ptejte dopředu na cenu, alespoň orientačně. Sazby mohou být v noci (nejčastěji po půlnoci) vyšší než během dne.

Jak si vypůjčit vůz na Karpathu

V letoviscích na Karpathu (včetně rekreačních středisek Lefkos, Amoopi či Arkasa) existuje řada půjčoven aut, skútrů a čtyřkolek. Doporučujeme využít služeb cestovní kanceláře FISCHER, která zajišťuje pronájem osobních vozů prostřednictvím smluvní autopůjčovny za cenově výhodných podmínek. Informace o možnostech půjčení auta a cenách vám poskytne delegát, který vám zajistí také rezervaci a předání vozu a doporučí zajímavá místa i vhodné cesty.

Dopravní předpisy na Karpathu

Na Karpathu platí obdobné dopravní předpisy jako v Evropě. Zopakujte si ty nejzákladnější:
  • V obci činí maximální povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h.
  • Řidič nesmí za jízdy telefonovat.
  • Bezpečnostní pásy jsou povinné pro oba cestující na předních sedadlech.
  • Děti musí mít vždy dětskou sedačku.
  • Pro motocyklisty platí povinnost helmy na hlavě.
  • POZOR, při jízdě na kruhovém objezdu má vždy přednost vozidlo zprava.
Směrové tabule jsou vedeny v řečtině i v latince. Upozorňujeme, že styl jízdy většiny Řeků je svérázný, proto buďte na silnici obezřetní a vyhněte se zbytečné nerozvážnosti.