Silniční a autobusová doprava na Kosu, vypůjčení vozu

Za poznáním ostrova se můžete vydat autobusem, taxíkem nebo zapůjčeným osobním vozem (motocyklem). Vzhledem k rozměrům Kosu tady neexistují železniční tratě. Lodní doprava se organizuje k plavbě na okolní ostrovy (Kalymnos, Nisyros) i na tureckou pevninu (především do Bodrumu).

Kos-doprava.jpg

Letiště na ostrově Kos

Mezinárodní letiště Kratikós Aeroliménas Kos „Ippokrátis“ (KGS/LGKO) se nachází u obce Antimachia v jižní polovině ostrova. Provoz zahájilo v roce 1964, jeho areál postupně procházel rozšiřováním a modernizací a dnes odbaví přes 2 milióny cestujících ročně. Let na Kos z Prahy trvá podle okolností přibližně necelé 3 hodiny.

Silniční doprava na Kosu

Na ostrově se vine kolem 130 kilometrů hlavních (asfaltových) silnic s dobrou dostupností čerpacích stanic a bezpočet místních silniček, většinou bez zpevněného povrchu.

Dopravní předpisy

Platí zde obvyklá evropská pravidla silničního provozu:

  • maximální rychlost v obci 50 km/h,
  • mimo obec 80 km/h,
  • zákaz telefonování při řízení,
  • povinnost používání bezpečnostních pásů na předních sedadlech,
  • povinnost používání dětských sedaček,
  • povinnost používání přilby při jízdě na motocyklu.

Pozor na kruhových objezdech, kde platí přednost zprava – má ji ten, kdo na kruhový objezd vjíždí! Řízení věnujte zvýšenou pozornost, protože svérázný způsob jízdy místních řidičů vás může občas nepříjemně překvapit. Vezměte v potaz také to, že častý písek a jemný prach prodlužují brzdnou dráhu a zvyšují nebezpečí smyku.

Cestování Kosem autobusem

Ve městě Kos jezdí cca každých 20 minut zhruba do 23 hodin menší modrobílé autobusy. Mezi obcemi, turistickými atrakcemi (Pyli, Zia) a letovisky (Kardamena, Tigaki, Kefalos atd.) přepravu zajišťují zelené autobusy KTEL. Jízdenky zakoupíte u řidiče. Jízdní řády naleznete i na recepci, ale jsou spíše orientační.

Pronájem auta na Kosu

Nabízíme vám pronájem vozů prostřednictvím smluvní autopůjčovny. Informace o možnostech a cenách půjčení vám poskytne delegát, který vám v případě zájmu zařídí rezervaci i předání vozidla a doporučí vám zajímavé cíle a cesty. Stačí mu sdělit model vybraného automobilu, počet dnů, název vašeho hotelu a číslo pokoje, případně věk dětí pro zapůjčení sedačky. Auto bude vždy přistaveno na recepci hotelu, kde sepíšete smlouvu se zástupci firmy. Počet najetých kilometrů je neomezený, benzín hradíte sami. Čerpací stanice jsou u všech hlavních silnic.

Podmínky zapůjčení osobního vozu na Kosu

  • Český řidičský průkaz vydaný před více než jedním rokem,
  • minimální věk řidiče 21 let,
  • objednávka vystavená nejpozději 24 hodin předem.

Pokud si pronajmete vůz (motorku, skútr, čtyřkolku…) v jiné než smluvní autopůjčovně, doporučujeme dobře se seznámit se smluvními podmínkami, především co se týče pojištění automobilu.

Jak funguje taxi Kos

Vozy taxi poznáte podle nápisu ΤΑΞΙ. Kromě jízdného můžete platit také další příplatky (za nástup u nádraží, přístavu nebo letiště, za zavazadlo, jízdu v noci, o svátcích apod.). Doporučujeme si cenu domluvit s řidičem předem.