Doprava a přeprava na Krétě

Na Krétě jsou v provozu dvě mezinárodní letiště. Aeroport Ioannis Daskalogiannis se nachází u města Chania, letiště Nikos Kazantzakis (druhé nejvytíženější v Řecku) kousek od Heraklionu.

Recko-5-Kreta-Vsudypritomne-lodky-dotvari-typickou-atmosferu-kretskych-pristavu.jpg

Silnice na Krétě

Při neexistenci železnice leží hlavní tíha krétské dopravy na silniční síti. Její páteř tvoří rychlostní komunikace NR90 podél severního pobřeží z Kissamosu do Agios Nikolaos, v úsecích kolem měst Chania, Rethymnon a Heráklion povýšená na regulérní dálnici.

Autobusy Kréta

I Krétu protíná hustá síť řecké autobusové přepravní společnosti KTEL a její autobusové zastávky. Autobusy, které jezdí mezi většími městy a letovisky, mají zpravidla zelenou či zelenožlutou barvu. Městské autobusy jsou modré. Jízdní řády jsou spíše orientační a naleznete je převážně ve větších městech na nádraží. Jízdenky zakoupíte v kioscích na autobusovém nádraží a někdy také u průvodčího ve voze či u řidiče.

Taxi na Krétě

Na ostrově je dostatek vozů taxi. Jízdné nebývá předražené, avšak především u delších tras si raději cenu s řidičem předem dohodněte. To samé platí pro čas odjezdu a přepravu zavazadel.

Půjčení auta Kréta

Prostřednictvím delegáta CK FISCHER si můžete pronajmout vůz nebo skútr místní smluvní autopůjčovny. Delegát pro vás zajistí rezervaci i předání a doporučí vám zajímavé cíle a vhodné cesty. Pokud si půjčíte auto u jiné autopůjčovny, opravdu důkladně se seznamte se smluvními podmínkami, především co se týče pojištění vozu.

Dopravní předpisy na Krétě

Pro řízení automobilu na Krétě není nutný mezinárodní řidičský průkaz a platí běžná evropská pravidla silničního provozu. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 80 km/h. Je zakázáno telefonovat během řízení. Musíte mít zapnuté bezpečnostní pásy na předních sedadlech a používat dětskou sedačku. Při jízdě na motocyklu je povinná helma.