Stručný dějepis Santorini

Dnešnímu souostroví Santorini dala v 17. století před naším letopočtem vzniknout mohutná sopečná erupce někdejšího starověkého ostrova Théra. Byl to podle doložitelných historických pramenů jeden z největších sopečných výbuchů v dějinách lidstva. Pro představu: jeho síla činila asi 160 tisíc hirošimských atomových pum dohromady.

Vulkanický původ Santorini

Někteří historici erupci spojují s jednou z deseti biblických ran egyptských. A Platón se Solónem dokonce s pověstí o „šťastných ostrovech potopených v moři“, tedy o bájné Atlantidě.

Recko-11-Santorini-I-na-Santorini-najdete-vykopavky-z-dob-antickeho-Recka.jpg

Exploze za sebou v každém případě zanechala ohromný kráter, který rychle zaplnila mořská voda. Po jeho obvodu tak vzniklo současné Santorini a několik menších ostrůvků. Sopečný původ Santorini je patrný po celém souostroví, na první pohled například zbarvením pláží do černa a dokonce i do červena.

Na cestě do jednotného Řecka

Biskupem baziliky sv. Ireny na Santorini se roku 1477 stal Augustin Luciani, který poté působil až do své smrti v českém království (pohřben je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí). Napadlo vás už ostatně, že Santorini vlastně znamená ostrov svaté Ireny?

V roce 1579 si ostrov podmanila Osmanská říše. Nezávislost na ní získal roku 1821, součástí sjednoceného Řecka se stal o 9 let později.

Věřili byste, že ještě na začátku 19. století se lidé zuby nehty bránili návštěvě Santorini, protože se říkalo, že je v moci upírů? Dnes patří Santorini k nejvyhledávanějším cílům pro dovolenou a je také jedním z nejoblíbenějších míst ke konání svatby a prožití líbánek.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím