Rady na dovolenou na Zakynthosu: na co dát pozor?

Covid-19, podmínky cestování Zakynthos

Načítám...

Na Zakynthosu nepanují, co se pitné vody, kriminality, zásad zdravého opalování a používaných jazyků týče, odlišné podmínky než ve zbytku Řecka.

Pitná voda

Voda z kohoutku je na Zakynthosu pitná po převaření. Doporučujeme koupit vodu balenou, kterou seženete nejen v obchodech s potravinami.

Bezpečnost a kriminalita

Na Zakynthosu se není čeho obávat. Buďte opatrní na své osobní a cenné věci stejně, jako jste zvyklí z ČR. Neberte je s sebou na pláž a nenechávejte je ani v pronajatém voze. Cennosti si uložte do hotelového sejfu. Místo osobních dokladů a dalších důležitých dokumentů vám často stačí mít při sobě jejich kopie.

Opalování

Sluníčko je na Zakynthosu silné, proto doporučujeme používat kvalitní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a vyvarovat se pobytu na slunci mezi 11.-14. hodinou. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim.

Elektřina

Napětí v elektrické síti na Zakynthosu je 220 V. U některých zásuvek může být potřeba adaptér.

Jak se domluvit na Zakynthosu?

Úředním jazykem je novořečtina. Především v letoviscích se domluvíte i anglicky, německy či francouzsky. Nápisy, jídelní lístky a jiné tištěné materiály bývají vícejazyčné.
Podívejte se na náš česko-řecký slovníček, který se vám bude na dovolenou na Zakynthosu hodit.

Siesta

Řekové jsou zvyklí dodržovat odpolední siestu, proto v době od 13.00 do 17.00 hodin vládne v ulicích klid a domácí odpočívají v chládku svých domovů nebo na pláži.

Toalety

Na Zakynthosu stejně jako jinde v Řecku se hází použitý toaletní papír do koše. Potrubí je úzké a hrozí ucpání, pokud je toaletní papír vhazován do toalety.