Důležité informace o Seychelách

Státní zřízení 

Seychelská republika

Časový posun

Oproti České republice je časový posun +2 hodina v době letního času, +3 hodiny v době zimního času.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Seychelách jsou seychelská kreolština, francouzština a angličtina.

Měna a peníze

Na Seychelách se platí seychelskými rupiemi (SCR). 1 rupie je asi 1,6 Kč. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 centů a 1 a 5 rupií, bankovky v hodnotách 10, 25, 50, 100 a 500 rupií. Platit lze ale běžně eury i americkými dolary.

Směnit peníze můžete jen v bankách na ostrovech Mahe, Praslin a La Digue nebo ve směnárně na letišti. I většina hotelů av rámci služeb nabízí možnost výměny peněz. Až na výjimky není výměna možná v žádné vesnici a menšch městech. Zpětně směnit peníze můžete s dokladem stejné banky, popřípadě směnárny, či bankomatu a to do maximální výše 800 SCR.

Pokud se ale nechystáte využít jiných služeb než těch hotelových, včetně výletů, transferů apod., místní měnu možná ani potřebovat nebudete. Lépe uděláte, obstaráte-li si před cestou eurové nebo dolarové bankovky nižších hodnot.

Dojde-li vám hotovost, můžete využít bankomaty. jsou v hlavním městě, větších nákupních centrech nebo na letišti, platit ale lze na mnoha místech také kartou.

Komunikace 

Internet

Na Seychelách běžně funguje internetová síť. Ve větších turistických centrech najdete restaurace, kavárny a další podniky, kde se lze připojit přes wifi, stejně tak v lepších hotelech se dá využít internetový koutek i wifi připojení, většinou za poplatek.

Pošta

Pošty najdete v hlavních turistických centrech a velkých městech. Nicméně pokud chcete jen poslat domů pohled, či pozdrav, známky a prázdninové karty pořídíte na recepci hotelu a tam je poté i nechat personálu k odeslání.Počítejte, že pošta dojde asi za 14 dní.

Telefonování

Všichni významní čeští mobilní operátoři spolupracují s některými ze seychelských operátorů. Ceny se odvíjí od tarifů jednotlivých společností. Volat lze také z pošt, z telefonních automatů i přímo z hotelů, upozorňujeme ale, že zvolíte-li tuto možnost, účet vás může nemile překvapit.

Předvolba do České republiky je 00420, na Slovensko 00421, předvolba na Seychely 00248.

Tísňová volání

policie, záchranná služba, hasiči: 999

Nemocnice ve městě Victoria: 388020

Kontakty na úřady

Seychely - Velvyslanectví Addis Abeba

Embassy of the Czech Republic

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa

P.O.Box 3108

Telefon +251/11/5516382, +251/11/5516132

Fax +251/11/5513471

Nouzová linka +251/911222401 (Addis Abeba-pro všechny státy působnosti)

E-mail addisabeba@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/addisababa

Zdravotní péče 

Zdravotní péče je na Seychelách na poměrně dobré úrovni. Doporučujeme si před cestou uzavřít cestovní pojištění. v případě onemocnění a jiných zdravotních obtíží si uschovejte veškerá potvrzení o platbách u lékaře i účtenky od léků. Po návratu do České republiky vám výdaje pojišťovna proplatí.

Výhodně se pojistit můžete například u našeho partnera, jedné z největších a nejspolehlivějších pojišťoven v České republice, ERV Evropské pojišťovny.

Celní předpisy

Je striktně zakázáno převážet výrobky a předměty z částí divoké zvěře nebo mořské fauny, obzvlášť pak živá zvířata a hmyz, ale i živé rostliny vůbec. I předměty z palmy kokosové musí být předem nahlášeny a opatřeny zvláštním povolením.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Seychelách.)