Flamenco

Lokalita: Španělsko Andalusie - Costa del Sol Flamenco
Typ: Kultura

Náš názor

Tanec flamenco

Flamenco se stalo typickým znakem Španělska a bez něj si lze tuto zemi už jen stěží představit. Jeho domovem je Andalusie, konkrétně trojúhelník tvořený městy Cádiz, Granada a Sevilla. Flamenco na toto území přinesly cikánské kmeny, které z Indie, své původní vlasti, přišly do Andalusie přes severní Afriku. I když se flamenco začalo vyvíjet od 14. století, první písemná zmínka o něm pochází až z druhé poloviny 18. století.

Svou zlatou éru prožívalo ovšem ještě o století později, kdy se z původně uzavřené cikánské společnosti dostalo na veřejnost. Tehdy také poprvé doprovázela zpěv i kytara. Do té doby vždy tanečníka doprovázel jen zpěv. V roce 1842 bylo v Seville otevřeno první café cantante, jakýsi druh kavárny, kde se hrálo flamenco, a další kavárny rychle následovaly.

Flamenco je životní cesta

Flamenco není pouze zpěv, ale souhra hry na kytaru, zpěvu a tance. Podstatou je neustálá improvizace. Je zároveň výrazem určitého životního postoje. Vyjadřuje snahu po plném, spontánním a nevázaném životě. Je v něm ukryto mnoho emotivních kontrastů – bolest, smutek, spontánnost i radost. Ve svých začátcích hrál právě důraz na city ve flamenku velkou roli. Sloužilo totiž jako opozice, jakási revolta vůči tehdejší spořádané společnosti.

Ještě dnes patří cikáni k nejlepším zdejším tanečníkům i zpěvákům. Jejich slovům sice většina lidí nerozumí, ale mrazí při tom v zádech, protože skoro každý vytuší, že se zde odehrává drama plné vášně, lásky, žárlivosti, nenávisti, strachu, radosti i naděje. Tanec emoce jen umocňuje, a tak nezbývá než obdivovat jejich umění, které se neobejde bez nezbytných kastanět v rukou.

  • Neváhejte tedy a navštivte flamenco v Andalusii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím