Geografie a poloha Tenerife. Hory, demografie, hospodářství

Tenerife svým tvarem připomíná trojúhelník a s rozlohou 2 034 km2 je největší ze všech sedmi Kanárských ostrovů.

Kde leží Tenerife

Tenerife leží mezi ostrovy Gran Canaria a La Gomera v Atlantském oceánu, asi 300 kilometrů západně od břehů Afriky. Od španělské metropole Madridu se nachází asi 1 800 kilometrů vzdušnou čarou.

Foto-Tenerife-geografie.jpg

Ve středu ostrova Tenerife se tyčí nejvyšší hora celého Španělska Pico del Teide. Měří 3 718 m n. m. a mnozí ji považují za symbol ostrova. Jedná se o třetí nejvyšší sopku světa při měření od úpatí, které se ukrývá několik tisíc metrů pod mořskou hladinou.

Nejvyšší hory Tenerife

Název Výška (v m n. m.) Turistická dostupnost Zajímavost
Pico del Teide 3 718 Ano Kabinová lanovka téměř pod vrchol
Pico Viejo 3 135 Ano Okraj kráteru o průměru 800 metrů
Guajara 2 718 Ano  
Montaňa del Cabezón 2 395   Astronomická observatoř Teide
La Catedral 2 144 Ano Nádherná vyhlídka Mirador de la Ruleta a skalní útvar Torrotito

Obyvatelstvo Tenerife

Na Tenerife žije cca 950 tisíc lidí, z toho přes 200 tisíc v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife. Většina zdejších obyvatel patří politicky, kulturně, jazykově i náboženským vyznáním jednoznačně ke Španělsku, etnické kořeny Guančů jsou ale patrné dodnes. Jejich povaha je přátelská, srdečná a veselá.

Ekonomika Tenerife

Na ostrově se pěstují převážně rajčata a banány. Kanárské banány jsou menší a sladší než nám známé jihoamerické. V zemědělství jsou ještě významné brambory, citrusové plody a exotické ovoce jako papája, kiwi nebo ananas. Nejdůležitější zdroj příjmů ostrova představuje cestovní ruch. Investuje se do zkvalitňování služeb a výstavby nových hotelů.