Doprava a cestování po Tanzanii

Nejoblibenejsim-dopravnim-prostredkem-v-Tanzanii-jsou-terenni-vozy-vyuzivane-zvlaste-pro-safari.jpg

Dopravní infrastruktura v Tanzanii nepatří zrovna mezi ty nejrozvinutější. Pár rad o možnostech tamního cestování se jistě bude hodit.

Vzduchem

Většina letišť v zemi má travnatý povrch a provozovatelé letadel si s řadou věcí hlavu nelámou. Mezinárodní letiště je v provozu v Dar es Salaamu (Julius Nyerere), významné je i to v Dodomě.

Po železnici

Z Dar es Salaamu jezdí do některých oblastí a národních parků vlaky. Jsou sice laciné, avšak v bídném technickém stavu a často dochází k nehodám. Mívají rovněž až několikahodinová zpoždění.

Po silnici

V provozu je nepříliš drahá autobusová doprava, jednotlivé linky se však příliš nezatěžují jízdními řády a mohou nabrat zpoždění o rozsahu několika hodin. Pro dálkové trasy je nutno lístky zakoupit předem.

Na dvou i čtyřech kolech

Silnice ve větších tanzanských městech jsou vcelku udržované, avšak mimo ně je situace mnohdy katastrofická. Cesty bývají nezpevněné, špatně značené, zejména v období dešťů sjízdné jen terénními vozidly.

Nedoporučuje se řízení v noci, neboť silnice jsou plné neosvětlených náklaďáků, potuluje se po nich spousta zvířat a časté jsou i přepadení automobilů. Jezdí se vlevo, doprava je mnohdy velmi chaotická a vyžaduje od řidiče neustálou bdělost a pevné nervy.

Ideální variantou je pronajmout si automobil i se zkušeným místním řidičem. Funguje tu samozřejmě celá řada autopůjčoven, pří nájmu vozidla je požadován mezinárodní řidičský průkaz a pojištění odpovědnosti.

Na kratší vzdálenosti se dá cestovat minibusy zvanými dalla-dalla, obhospodařovanými pouličními vyvolávači. Většinou se do nich snaží nacpat až dvojnásobek cestujících, než pro jaký jsou určeny.