Důležité informace o Tanzanii

Sjednocena-tanzanska-republika-se-muze-pochlubit-uzasnou-prirodou.jpg

Přečtěte si nejdůležitější informace o Tanzanii. Dozvíte se o tamní měně, časovém posunu, úrovni zdravotní péče, celních předpisech, telefonování, poště a dalších záležitostech každodenního života.

Státní zřízení

Sjednocená tanzanská republika je členem Organizace spojených národů a Commonwealthu a v jejím čele stojí prezident. Vznikla federativním sloučením dvou dříve suverénních států Tanganiky a Zanzibaru.

Administrativní členění

Správně je Tanzanie rozdělena do 26 okresů, přičemž ostrovy Zanzibar a Pemba mají částečnou autonomii. Hlavním městem je Dodoma, největším a zároveň správním a obchodním centrem téměř třímiliónový Dar es Salaam.

Časový posun

Časové pásmo Tanzanie je o tři hodiny posunuté před GMT. Ve srovnání se středoevropským časem dělá posun plus dvě hodiny, oproti letnímu času plus jednu hodinu. Prakticky to znamená, že pokud je u nás 20 hodin, v Tanzanii mají 18 hodin, v létě 19 hodin.

  • Během zimního času: Tanzanie + 2 hodiny
  • Během letního času: Tanzanie + 1 hodina

Úřední jazyk

Úředními jazyky v Tanzanii jsou angličtina a svahilština.

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je tanzanský šilink (TZS), který se dále dělí na 100 senti. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilinků, mince 5, 10, 20 a 50 senti a mince 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 šilinků.

Ideálním místem k výměně hotovosti jsou směnárny, banky či některé hotely ve velkých městech a turistických centrech.

Komunikace

Internet

Internetové pokrytí je vcelku uspokojivé, ve všech větších městech jsou v provozu internetové kavárny poskytující též IP telefonní služby. Ve významnějších hotelech a nákupních centrech je běžná také bezdrátová síť wi-fi.

Pošta

Poštovní služby jsou dostupné ve všech rozsáhlejších aglomeracích. Zásilka do České republiky putuje přibližně týden.

Telefonování

Na většině území fungují SIM karty s roamingem českých operátorů, v odlehlých územích a národních parcích může být signál slabý či místy nedostupný. Po celé zemi je dobře zavedena hustá síť telefonních budek na karty či takzvaných telefonních stánků. Volat do zahraničí se dá i z každé pošty.

Zirafy-na-tanzanske-savane.jpg

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba Tanzanie: +255
Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Keni

Jumuia Place
Lenana Road
P. O. Box 48785
00100 Nairobi
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Telefon: (+254 20) 273 1010, 11, 12
Web: www.mzv.cz/nairobi

Zdravotní péče

Státní zdravotnická zařízení jsou velmi zaostalá, důrazně se v případě potřeby ošetření doporučuje vyhledat soukromou kliniku, kde je péče daleko lepší, téměř na evropské úrovni. Lékařská pomoc se hradí na místě, je velmi důležité být zdravotně pojištěn u některé z renomovaných institucí, jinak může nemocnice složitější léčbu i odmítnout.

Připravte se na řešení běžných obtíží a vybavte se základní lékárničkou s léky proti nachlazení, horečce, průjmu, zvracení, zánětu a alergickým reakcím. Přibalte i repelent a přípravek zklidňující štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Tanzanské celní předpisy výslovně zakazují vývoz, dovoz a převoz trofejí a částí divoké zvěře a také jakékoliv výrobky ze slonoviny.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Tanzanii.)