×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Tunisko
  2. Djerba
  3. Místa
  4. Chott el Djerid

Chott el Djerid

Lokalita: Tunisko Djerba Chott el Djerid
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

U jezera Chott el Djerid můžete vidět fata morgánu

Slané jezero Chott el Djerid (Šot al-Džaríd) je nejrozlehlejší jezero svého druhu na Sahaře. Kvůli vysokým teplotám a zanedbatelným dešťům se však průběžně – hlavně v letních měsících – vypařuje. Lokalita láká také milovníky stříbrného plátna, neboť se zde točily Hvězdné války.

Solná pláň Chott el Djerid se rozkládá ve středním Tunisku na úctyhodné ploše 7 tisíc kilometrů čtverečních (podle některých zdrojů 5 tisíc kilometrů čtverečních). Svým západním okrajem se takřka dotýká alžírských hranic, na východě se soustavou dalších šotů přibližuje ke středomořskému pobřeží u města Gabes.

Od jezera k písečnému moři

Během vypařování vody se pod silnou vrstvou soli tvoří na Chott el Djerid krystaly označované za „pouštní růže“. Neobvyklá tady není ani fata morgána – optický jev, spočívající v zrcadlení vzdáleného objektu díky teplotní inverzi.

Chott el Djerid lze přejít pěšky nebo s opatrností přejet autem. Je ale třeba dávat opravdu velký pozor vzhledem k tomu, že ztvrdlá solná krusta nemusí být v každém místě stoprocentně bezpečná. Na jih od jezera můžete dojet k městům Kébili a Douz, za nimiž už se rozprostírá nejsevernější část Sahary, poušť Velký východní erg.

Podobná místa

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím