1. Fischer.cz
  2. Turecko
  3. Praktické informace

Praktické informace o Turecku

turecko-Prozijte-v-Turecku-dovolenou-jednu-basen.jpg

Prostudujte si několik praktických informací a rad, které využijete během své dovolené v Turecku. O kvalitě vody, typu elektrických zásuvek či bezpečnostní situaci je rozhodně dobré vědět ještě před odjezdem.

Elektrický proud

Normou pro elektrický proud v Turecku je používání napětí 220 V / 50 Hz. Zástrčky jsou dvoukolíkové, proto možná budete potřebovat adaptér.

Voda

Voda z vodovodní sítě není vhodná k pití. Doporučujeme zakoupit balenou vodu v obchodech.

Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace v tureckých destinacích je stabilní, turistům nehrozí žádná nebezpečí. Nikde se však nelze vyhnout drobné kriminalitě. Buďte proto opatrní na své věci, zvlášť na rušnějších místech. Raději nenechávejte cenné věci v autě a nenoste je s sebou na pláž.

Hotel nezodpovídá za peníze, cenné předměty a další osobní věci volně uložené v pokoji. Ani pojišťovna nehradí ztrátu peněz, šperků, šeků a jiných cenných předmětů. Pokud si chcete cokoliv bezpečně uložit, využijte bezpečnostní trezor. Na recepci vám ho rádi zajistí.

Co dělat, když nastanou trable

Jestliže se vám cokoliv ztratí, ptejte se nejdříve na recepci hotelu, poté nahlaste ztrátu na policii. Abyste mohli požadovat náhradu po pojišťovně, je nutné sepsat do 24 hodin policejní protokol.

Poškození zavazadla v průběhu přepravy řešte s leteckou společností. Stejně postupujte, nezdá-li se vám jeho obsah. Škodu musíte ohlásit nejpozději do sedmi dnů, v opačném případě je náhrada škody vyloučena.

Opalování

V Turecku se snadno krásně opálíte, ale ještě rychleji nepříjemně spálíte. Předcházejte tomu dodržováním zásad zdravého pobytu na slunci:

turecko-Pozor-na-opalovani-na-silnem-tureckem-slunicku.jpg
  • Mažte se kvalitním krémem (i po opalování) s vysokým ochranným faktorem.
  • Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy.
  • Dostatečně pijte.
  • Nezdržujte se na ostrém poledním slunci.
  • Neužívejte parfémy a deodoranty způsobující skvrny na pokožce.

Většina hotelových pláží má dostatečné vybavení lehátky, slunečníky, stánky s občerstvením, toaletami, sprchami a převlékárnami. Opalování „nahoře bez“, natož nudismus, však oficiálně nejsou povoleny.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina. V letoviscích a ve městech se ve většině hotelů domluvíte anglicky, německy a rusky.