1. Fischer.cz
  2. Turecko
  3. Počasí a podnebí

Počasí v Turecku: kdy jet na dovolenou?

Na turecké pláže od května do října

Na Tureckou riviéru lze vyrazit za koupáním již od května do poloviny října, za poznáváním turistických zajímavostí ve stejném období kromě července a srpna, kdy bývají největší vedra.

Na Egejskou riviéru (Bodrum, Kusadasi, Marmaris) se vypravte za poležením na plážích od konce května do začátku října, za objevováním turistických atrakcí v obdobném termínu vyjma července a srpna, kdy teploty dosahují nejvyšších hodnot.

Hlavní sezóna: polovina června až polovina září
Vedlejší sezóna: květen/červen a září/říjen

Průměrné teploty v Turecku (ve stínu, v °C)

Pocasi-N-Turecko-vzduch.jpg

Průměrné srážky v Turecku (v mm)

Pocasi-N-Turecko-srazky.jpg

Průměrné teploty mořské vody v Turecku (v °C)

Pocasi-N-Turecko-voda.jpg

Podnebí v Turecku: v létě je u moře horko a bez deště

Turecko má poměrně různorodé počasí převážně subtropického charakteru. Část země je totiž hornatá a přímořské lokality naopak nabízejí přímo ideální dovolenkové teploty.

Turistická sezóna v Turecku začíná na konci jara v průběhu května, kdy rtuť teploměru šplhá k 25 °C. Již začátkem léta v červnu stoupají teploty k 30 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty dostávají až k tropickým 40 °C. Na podzim (od konce září) je Turecko vhodnou turistickou destinací, jelikož letní horka opadají. Zimy ale bývají velmi kruté ve střední a východní části Turecka, kde teploty padají i k -30 °C. V přímořských oblastech jsou naopak zimy mírné a teploty neklesají ani k bodu mrazu.

Počasí v hlavích tureckých turistických destinacích

Podívejte se, jaké počasí můžete čekat v turisticky významných oblastech Turecka: