1. Fischer.cz
  2. Aruba
  3. Aruba
  4. Důležité informace

Důležité informace o Arubě

Aruba-lezi-v-casovem-pasmu-posunutem-oproti-stredoevropskemu-o-ctyri-hodiny.jpg

Mrkněte na výběr nejpodstatnějších informací o ostrově Aruba. Byť v řadě věcí připomíná zvyklosti v Nizozemsku, vyskytuje se tady řada odlišností, o kterých je dobré vědět.

Státní zřízení

Aruba je území náležící k Nizozemskému království. Formální hlavou státu je nizozemský panovník zastoupený guvernérem. Země je i přes závislost na Nizozemsku plně samosprávná prostřednictvím místní vlády, kromě řízení obrany a mezinárodní politiky.

Úřední jazyk

Úředním jazykem Aruby je nizozemština a papiamento.

Časový posun

Aruba leží v časovém pásmu posunutém oproti středoevropskému o mínus čtyři hodiny, vzhledem k letnímu času o mínus pět hodin. V praxi to znamená, že na Arubě mají pravé poledně, zatímco u nás odbila 16 hodina, v létě již 17 hodina.

  • Během zimního času: Aruba - 4 hodin
  • Během letního času: Aruba - 5 hodin

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je arubský florin (AWG), dále dělený na sto centů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 10, 25, 50, 100 a 250 florinů a mince 1, 5, 10, 25 a 50 centů i 1, 2,5 a 5 florinů. Měna je pevně vázána na americký dolar, který je také naprosto běžným platidlem.

Výměnu peněz realizujete v bankách v Oranjestadu nebo v turistických centrech.

Komunikace

Internet

Ostrov je, včetně hotelových resortů, výborně zajištěn internetovým připojením. Bezdrátové wi-fi sítě, internetové kavárny a přípojné body jsou zcela běžné.

Pošta

Poštovní úřady bývají otevřeny mezi 9 až 17 hodinou. Zásilka se do Evropy dostane maximálně do čtrnácti dnů.

Telefonování

Veškeré telekomunikační služby jsou na velmi vysoké úrovni, srovnatelné s běžnými evropskými standardy. Ostrov je výborně pokryt GSM signálem a roaming českých operátorů funguje bezvadně.

Typicky-obrazek-z-resortu-na-Arube.jpg

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Aruby: +297
  • Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku

Paleisstraat 4
2514 JA Den Haag
Web: www.mzv.cz/hague
E-mail: hague@embassy.mzv.cz
Telefon: +3 170 313 0018, +3 170 313 0031

Zdravotní péče

Zdravotní péče na Arubě, státní i soukromá, je zcela srovnatelná s evropskou. Ošetření se hradí na místě a bývá vcelku nákladné, vhodné je proto před cestou uzavřít kvalitní cestovní zdravotní připojištění u některé renomované instituce.

S ohledem na drobné obtíže se vybavte léky proti horečce a průjmu, repelentem a přípravkem zklidňující hmyzí štípnutí. Vaše lékárnička by měla obsahovat také prášky bojující s nachlazením, záněty či alergickou reakcí.

Celní předpisy

Aruba je součást Nizozemska, tedy Evropské unie, a platí zde obvyklé celní předpisy jako při cestování mezi evropským i členskými zeměmi.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV.)