Jesus do Congonhas

Lokalita: Brazílie Brazílie - jihovýchodní pobřeží Jesus do Congonhas
Typ: Hrad nebo zámek

Náš názor

Bom Jesus do Congonhas

Za takovou architektonickou lahůdku by se nemusela stydět ani kolébka baroka Itálie. Kostel Santuario de Bom Jesus de Matosinhos do Congonhas však nestojí na starém kontinentě, nýbrž v Brazílii, kde se právem řadí mezi nejvýznamnější historické památky a od roku 1985 se dokonce skví na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Římskokatolický poutní chrám Bom Jesus do Congonhas vyrostl ve městě Congonhas ve spolkovém státě Minas Gerais. Prochází jím hlavní silnice BR-040 i železnice. Je to zhruba 80 kilometrů na jih od Belo Horizonte, 225 kilometrů severně od obce s kouzelným názvem San Joao Nepomuceno a 360 kilometrů severně od Ria de Janeira.

Výzdoba kostela Bom Jesus do Congonhas

Svatostánek Bom Jesus do Congonhas postavili na objednávku portugalského dobrodruha Feliciana Mendese v druhé polovině 18. století v barokním a rokokovém stylu. Jeho největší pýchu tvoří rokokový interiér, přístupové schodiště a kaple s pašijovými výjevy.

Schodiště zdobí tucet soch starozákonních proroků od sochaře a architekta Antonia Francisca Lisboa zvaného Aleijadinho. V rozmezí let 1794 až 1804 stvořil nádherné skulptury Abakuka, Abdijáše, Ámose, Bárucha, Daniela, Ezechiela, Izajáše, Jeremjáše, Jóela, Jonáše, Nahuma a Ozeáše. Sedmička kaplí u kostela Bom Jesus do Congonhas obsahuje scény z křížové cesty jako Poslední večeře, Ježíš v Getsemanské zahradě, Ježíšovo zatčení, bičování a korunování trnovou korunou, nesení kříže a ukřižování.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím