1. Fischer.cz
  2. Brazílie
  3. Podnebí a počasí

Počasí a podnebí Brazílie nabízí hodně slunce

Vzhledem k rozsáhlému území (s rozlohou přes 8,5 milionů kilometrů čtverečních je pátým největším státem světa) panuje v různých částech Brazílie rozdílně klima. Ovlivňují ho zejména faktory jako nadmořská výška, tlak a vzdálenost oceánu.

Subtropy a tropy vládnou Brazílii

Brazílie se vyznačuje tropickým a subtropickým klimatem. Severovýchod je oproti zbytku země chudší na srážky, vydatně prší zpravidla v oblasti deštného pralesa v Amazonské nížině (říjen až únor je období dešťů v Brazílii). Naopak na vrchovinách se srážky (ve formě přívalových dešťů) vyskytují od pozdního podzimu do jara, většinou ustávají okolo dubna. Zima trvá od června do září. Na některých místech na jihu a jihovýchodě klesají teploty k nule a sněží.

Počasí Brazílie

Nejteplejší počasí bývá obvykle na severovýchodě Brazílie (průměrně 28 stupňů), naopak nejchladnější na jižních náhorních plošinách (průměrně 16 stupňů). Sever bývá teplotně stabilní během celého roku, podmínky se v jednotlivých měsících liší co do množství srážek. Podnebí, na jaké jsme zvyklí ve střední Evropě, se v Brazílii objevuje pouze na jihu.

Rekordy brazilského počasí

  • Nejvyšší teplota: 44,7 °C (Bom Jesus, stát Piauí, 21. 11. 2005).
  • Nejnižší teplota: −14 °C (Caçador, stát Santa Catarina, 11. 6. 1952).
  • Nejvíce srážek: 404,8 mm za 24 hodin (Florianópolis, stát Santa Catarina, 15. 11. 1991).
  • Nejméně srážek: období tzv. „Grande Seca“ (velké sucho) v letech 1877 až 1878 se považuje za největší a nejničivější sucho v historii Brazílie.

Počasí Rio de Janeiro. Kdy jet do města pod homolí na dovolenou

V době, kdy u nás mrzne, a teploty atakují v lepším případě nulu, vládne v Riu slunce a teploměry ukazují okolo 40 stupňů Celsia. Ani mimo „zimní“ měsíce v Riu nehrozí nutnost vytáhnout rukavice. V červenci průměrná teplota dosahuje kolem 20 stupňů. Charakter počasí doplňuje také poměrně vysoká vlhkost a to až 90%. Ideální čas pro návštěvu Ria de Janeira, pokud se chcete vyhnout extrémním vedrům, představuje období od března, spíše však od dubna do října.

  • Zpět na přehled informací o Brazílii a nabídku zájezdů.