1. Fischer.cz
  2. Brazílie
  3. Poloha a geografie

Poloha a geografie Brazílie

Brazílie je pátá největší země světa. Její plocha více než 8,5 miliónu kilometrů čtverečních představuje téměř polovinu rozlohy celé Jižní Ameriky. Také počtem obyvatel (209 miliónů v roce 2018) jí patří pátá příčka a status nejlidnatějšího státu jihoamerického kontinentu. Jejími sousedy jsou Kolumbie, Venezuela, Surinam, Francouzská Guyana, Guyana, Peru, Bolívie, Paraguay, Argentina a Uruguay.

Geografie Brazílie

Geografická mapa Brazílie

Na severu země se rozkládá Guyanská vysočina s nejvyšší brazilskou horou Pico da Neblina. Na ni z jihu navazuje rozlehlý Amazonský deštný prales, který se nachází v Amazonské nížině a zaujímá neskutečných 3,5 milionu kilometrů čtverečních, což je přibližně rozloha České republiky znásobená 45x. Na východě a jihovýchodě země se rozprostírá rozsáhlá Brazilská vysočina, rozkládající se na téměř polovině celého území Brazílie.

Nejvyšší pohoří Brazílie

Název Nejvyšší bod Nadmořská výška v metrech Zajímavost
Chapada Diamantina Pico do Barbado 2 033 Součást národního parku
Mantiqueira Pedra da Mina 2 798 Campos do Jordao je nejvýše položené brazilské město
Planalto Brasileiro (Brazilská vysočina) Bandeira 2 892 Celková rozloha 4 milióny km2
Planalto das Guianas (Guyanská vysočina) Pico da Neblina 2 994 Nejvyšší hora Brazílie
Serra do Caparaó Pico da Bandeira 2 892 Součást národního parku
Serra do Espinhaço Pico do Sol 2 072  
Tijuca Corcovado 710 Socha Krista Vykupitele na vrcholu

V oblasti Amazonské nížiny protéká množství vodních toků, z nichž nejvýznamnější je největší řeka světa Amazonka. Měří přes 7 tisíc kilometrů a její koryto dosahuje v některých místech poblíž ústí do Atlantického oceánu šířky až 80 kilometrů. Lodní doprava skrz Amazonský prales má pro zemi obrovský význam.

Geografie Brazílie

Nejdelší řeky Brazílie

Název Délka v kilometrech Ústí Zajímavost
Amazonka 7 062 Atlantský oceán Nejdelší řeka světa
Araguaia 2 630 Tocantins Zahrnuje největší říční ostrov světa Ilha do Bananal
Juruá 3 280 Amazonka Součást ekoregionu Purus várzea
Paraná 4 350 Atlantský oceán (Río de la Plata) Druhá největší řeka Jižní Ameriky
Sao Francisco 3 180 Atlantský oceán Vodopády Paulo Afonso

Vodních cest se Brazílií proplétá více než 50 tisíc kilometrů. K nejvytíženějším říčním přístavům patří Belém nebo Porto Alegre, nejdůležitějším námořním přístavem je Rio de Janeiro. Brazílie využívá vodu také pro výrobu elektřiny. Jedna z největších vodních elektráren na světě funguje u řeky a stejnojmenných vodopádů Iguaçu, které se táhnou v délce bezmála 40 kilometrů.

Administrativní dělení Brazílie

Brazílii tvoří 5 územních celků (tzv. hlavních regionů):

  • Sever (Norte),
  • Severovýchod (Nordeste),
  • Středozápad (Centro-Oeste),
  • Jihovýchod (Sudeste),
  • Jih (Sul).

Dělí se na 26 spolkových států a jeden federální okrsek, oblast hlavního města Brasília (náleží do regionu Středozápad).

Geografie Brazílie

Nejdůležitějším regionem je Jihovýchod. Ačkoliv zaujímá pouze 10 % z celkového území Brazílie, žije tady okolo 40 % obyvatel. Zde se také nacházejí největší města São Paulo a Rio de Janeiro.

Největší města Brazílie

Název Počet obyvatel (2018) Stát Největší atrakce
Sao Paulo 12 176 866 Sao Paulo Bulvár mrakodrapů Avenida Paulista
Rio de Janeiro 6 688 927 Rio de Janeiro Cukrová homole, socha Krista, pláž Copacabana, botanická zahrada, přístaviště Valongo (vše UNESCO)
Brasília 2 974 703 Distrito Federal Katedrála Zjevení Panny Marie
Salvador 2 857 329 Bahia Historická čtvrť Pelourinho (UNESCO)
Fortaleza 2 643 247 Ceará Beach Park, největší akvapark Latinské Ameriky
Belo Horizonte 2 501 576 Minas Gerais Čtvrť Moderno da Pampulha (UNESCO)
Manaus 2 145 444 Amazonas Soutok Amazonky s Rio Negro
Curitiba 1 917 185 Paraná Vzorové ekologické město dle OSN
Recife 1 637 834 Pernambuco Kulturní komplex Instituto Ricardo Brennand
Goiania 1 495 705 Goiás Park Vaca Brava

Nerostné bohatství a těžba surovin v Brazílii

Nejvýznamnější jsou pro Brazílii gigantické zásoby železné rudy, dále mangan, bauxit, měď, zinek, nikl, wolfram nebo cín. Nezanedbatelné nejsou ani zdroje křemene, zlata, diamantů a dalších drahých kamenů, ropy, zemního plynu a dalších surovin.

Díky svým rozsáhlým rezervám nerostného bohatství si Brazílie v podstatě vystačí sama ve všech směrech. Jediný nedostatek má v případě fosilních paliv, u nichž těžba nestačí pokrýt domácí potřebu.

Brazilské zemědělství

Zemědělská produkce má v Brazílii obrovskou důležitost. Polovinu rozlohy země tvoří lesy; louky, pastviny a orná půda zabírají okolo čtvrtiny území, značný význam mají plantáže. K nejdůležitějším brazilským plodinám patří hlavně káva (Brazílie je jejím největším vývozcem na světě), rýže, pomeranče, papája a další tropické ovoce, sója či maniok (podobný sladké bramboře). Zásadní roli hraje také rybolov.

Geografie Ria de Janeira

Jedna z verzí o původu názvu města vypráví o portugalském mořeplavci jménem Coelho, který jako první Evropan objevil nádherný záliv Guanabara a jeho břehy porostlé tropickým lesem. Bylo to v lednu a Coelho nesprávně usoudil, že se jedná o ústí velké řeky. Nazval ho tedy Rio de Janeiro – „Lednová řeka“.

Rio de Janeiro dnes kolem zátoky zaujímá prostor 780 kilometrů čtverečních. Z pralesa, který pokrývá asi 20 % rozlohy města, vystupují žulové horské hřebeny s vrcholy jako Pão de Açúcar (Cukrová homole), Corcovado (na němž stojí socha Krista Spasitele), Dois Irmaos či Gávea. V Riu a okolí se také táhne úctyhodných 90 kilometrů pláží včetně světoznámé Copacabany.

  • Zpět na přehled informací o Brazílii a nabídku zájezdů.