Lokrum

Lokalita: Chorvatsko Dubrovník a okolí Lokrum
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Lokrum, ostrov milovníků flóry a památek

Příležitostí ke koupání nabízí sice ostrov Lokrum poskrovnu, přesto patří k největším turistickým tahákům jižní Dalmácie. Zásluhu na tom má především jeho výtečně zakonzervovaná příroda a četné historické památky. I když zabírá plochu pouhých 694 metrů čtverečních, vydržíte na něm klidně celý den.

Chorvatský ostrov Lokrum leží na dohled historického centra Dubrovníku, s nímž je propojen lodní dopravou. Jeho protáhlý tvar v takřka severojižním směru na délku měří 1,5 a na šířku maximálně 0,5 km. Severní pobřeží je přístupnější než jižní, charakterizované prudkými skalisky.

Tam, kde Jaderské a Mrtvé moře jednou jsou

Na nejvyšším bodě ostrova Lokrum (90 m n. m.) stojí kruhová pevnost Fort Royal s nádherným výhledem na Dubrovník, moře i okolní kopce. Vybudovali ji Francouzi za napoleonských válek a později upravili Rakušané.

Letní novogotický palác vévody Ferdinanda Maxmiliána Habsburského, vybudovaný v části původního benediktinského kláštera z roku 1023, dnes slouží jako přírodovědné muzeum. V sousední nádherné botanické zahradě můžete obdivovat množství subtropické vegetace včetně eukalyptového háje.

Specialitu Lokrumu představuje romantické jezírko Mrtvé moře se slanou vodou. Má hloubku několik metrů a podzemní kanál ho spojuje s nedalekým Jadranem.

  • Neváhejte tedy a navštivte Lokrum v Dalmácii.

Podobná místa