Lošinj

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Lošinj
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Objevte krásy ostrova Lošinj

Kdysi býval Lošinj největším ostrovem celého Jadranu. I přesto, že se ve starověku jeho plocha oddělením sousedního Cresu po vykopání Osorského průplavu značně ztenčila, stal se v průběhu minulého století jednou z nejkrásnějších rekreačních oblastí celého Kvarneru.

Až do geografického osamostatnění se Lošinj (dnes má rozlohu 74 kilometrů čtverečních a zhruba 8 tisíc stálých obyvatel) nazýval Apsyrtides. Do jeho půdy se však během historie kopalo ještě jednou: v nejužší části u přístavu Mali Lošinj vznikl průplav Privlaka, menším lodím a jachtám výrazně zkracující plavbu například z města Velki Lošinj k akvaparku Čikat.

Proč se vydat na Lošinj

Mimořádně členitý ostrov Lošinj (široký maximálně 4 km, avšak dlouhý 33 km!) obklopuje celá řada menších ostrůvků, ideálních cílů odpočinkových plaveb. Západně vykukují z Jaderského moře ostrovy Vele a Male Srakane, Unije a Susak, na jihu Ilovik, Vele a Male Orjule, Trasorka, Sv. Petar a Kozjak.

K významným turistickým cílům na Lošinji patří nejvyšší hora Televrina (588 m n. m.) s několika jeskyněmi kolem a s pěknými výhledy na IstriiRab, Pag i chorvatskou pevninu. Letovisko Mali Lošinj se pyšní muzeem, v němž je vystavena socha antického atleta Apoxyomena, nalezená nedaleko v moři. Zdejší vody jsou také od roku 2006 chráněnou oblastí se zaměřením na ochranu delfínů skákavých.

  • Neváhejte tedy a navštivte Lošinj v oblasti Kvarneru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím