Fauna, flóra a národní parky Kvarneru

Středomořskou květenu Kvarneru charakterizují nízké keře a dominující stálezelená vegetace, v oblasti Risnjaku dokonce nejbohatší a nejrozsáhlejší v celém Chorvatsku. V nejnižších polohách kolem moře rostou cypřiše, oleandry i okrasné palmy, řadu svahů pokrývají vinohrady. Ve středních nadmořských výškách se daří dubu, vavřínu a jalovci, na horách jsou hojně zastoupeny jehličnaté stromy.

V horách žijí medvědi, na kvarnerském pobřeží je klid

Z velkých živočichů se můžete vysoko v kopcích setkat dokonce i s medvědem, hojně se vyskytují lišky, jezevci, zajíci, černá a vysoká zvěř. V Jaderském moři žije množství ryb jako makrely, tuňáci a parmice, chobotnice a měkkýši.

Projděte se národními parky poblíž zálivu Kvarner

oblasti Kvarneru najdete hned trojici různorodých národních parků. Risnjak, Severní Velebit a Plitvická jezera rozhodně stojí za návštěvu.

Kvarner-Narodni-park-Plitvicka-jezera-nedaleko-Kvarneru.jpg

Národní park Risnjak

Oblasti plné krásné divoké přírody v čele s naučnou stezkou Leška, romantickým pramenem řeky Kupa a vrcholy přes 1 500 metrů zahrnuje NP Risnjak. Nachází nad Rijekou mezi dálnicí A6 a hranicemi se Slovinskem.

Národní park Severní Velebit

O poznání jižněji, na dohled z ostrova Rab, se rozkládá NP Severní Velebit. Proslul zvláště poutavými skalnatými skupinami jako Hajdučki nebo Rožanski kukovi. Nejvyšší bod Mali Rajinac na okraji parku dosahuje výšky 1 699 metrů nad mořem.

Národní park Plitvická jezera

Nejslavnější NP Plitvická jezera (který zároveň patří mezi světové přírodní dědictví UNESCO) se ukrývá mezi kopci Mala Kapela asi 20 kilometrů od dálnice A1. Jeho magickou krásu vytváří 140 vodopádů, 20 jeskyní, 16 jezer a 5 řek.