Ostrov Elefantina

Lokalita: Egypt Egypt - Marsa Alam Ostrov Elefantina
Typ: Přírodní zajímavost

Ostrov Elefantina s jeho památky

ostrov Elefantina něco společného s největším suchozemským tvorem světa? Nejspíš ano, neboť sloni žili po celém Egyptě ještě v roce 4000 př. n. l. Vzhledem k jeho strategické poloze tu bylo vždy hodně živo, což dokládá i nebývalý počet rozmanitých pamětihodností. A núbijské vísky Siou a Koti vás nadchnou svou typickou kulturou.

Ostrov Elefantina se nachází v oblasti prvního kataraktu (velice členitý a špatně splavný úsek nilského toku s řadou kamenných ostrůvků a balvanů), starověké hranice Egypta a Núbie. Dnes se kolem rozkládá velké město Asuán, několik kilometrů proti proudu se tyčí hráz Nízké asuánské přehrady. Letovisko Marsa Alam je asi 370 kilometrů daleko, rekreační středisko Hurghada ještě o 100 kilometrů dále.

Co zajímavého uvidíte na Elefantině

Název ostrova Elefantina pochází od Núbijců, kteří tady prodávali slonovinu. Tvar ostrova připomíná sloní kel a slony může evokovat i množství ohromných šedých žulových valounů v Nilu kolem ostrova. Eratosthenés z Kyrény zde na sklonku 3. století př. n. l. odhadl obvod zeměkoule.

Na Elefantině lze najít zbytky nilometru, který umožňoval podle výšku vodní hladiny stanovit kalendář zemědělských prací. Mimořádně významné jsou vykopávky starověkého města Abu, zbytky Chnumova chrámu včetně mumifikovaného berana a objevy tzv. Elefantinských papyrů. Na vedlejším Kitchenerově ostrově se rozkládá botanická zahrada.

  • Neváhejte tedy a navštivte ostrov Elefantina v dosahu Marsa Alam.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Egypt - Marsa Alam