Doprava na Curaçau. Autem, autobusem, taxíkem

Nejpohodlnějším způsobem, jak se pohybovat po ostrově, je cestovat autem. Ačkoliv není Curaçao rozlehlé, v horkých dnech je znát každý krok. Alternativu představuje veřejná doprava nebo taxi.

Lodí

Trajektové spojení mezi Curaçaem a okolními ostrovy, popřípadě mezi Curaçaem a Venezuelou, není zavedeno. Pokud byste se chtěli podívat mimo ostrov, musíte letadlem. Jedinou alternativou je pronajmout si loď i s kapitánem, to ale reálně lze pouze v případě plavby na Bonaire. Přemluvit kapitána s lodí pro cestu na Arubu je už o dost těžší. Téměř nemožné je najít někoho, kdo by vás dopravil do Venezuely.

Pěšky a na kole po Curaçau

Delší pěší procházky a cyklovýlety si plánujte raději na ráno či brzké dopoledne, kdy ještě nejsou taková vedra. Počítejte ovšem s tím, že ani zdaleka nevedou na všechna místa kvalitní cesty, pokud vůbec nějaké.
Silnice na Curaçau.

Autobusy na Curaçau

Na Curaçau jezdí pravidelné autobusové linky napříč celým ostrovem. Setkáte se s velkými autobusy nazývanými „Konvoi“ i s menšími vozy, které mají své stanice převážně před poštovními úřady v různých částech Willemstadu (Waaigat, Punda, Otrobanda atd.). Ve Willemstadu narazíte také na turistické vyhlídkové autobusy, projíždějící napříč městem.

Taxi Curaçao

Na ostrově funguje celá řada firem provozujících taxislužbu. Taxi najdete u letiště a na nejvíce frekventovaných místech, můžete si ho objednat telefonicky a často také online. Taxi vám ochotně zavolá i recepce hotelu. Na cenu za dopravu se ptejte vždy předem. Jakákoliv forma spolujízdy není na Curaçau zřízena.

Autem

Na Curaçau není problém půjčit si vůz na libovolně dlouhou dobu a dle vašich potřeb a preferencí. Základní mapy ostrova jsou k dispozici zdarma v půjčovnách aut, hotelech nebo v informační turistické kanceláři. Podrobnější mapy jsou k dostání v mnoha obchodech. Při cestách po Curaçau se nemusíte obávat, že byste bloudili, veškerá doprava se soustřeďuje kolem několika hlavních tras.
Pro řízení motorových vozidel musíte mít platný řidičský průkaz, většina autopůjčoven vyžaduje navíc i minimální dobu praxe, případně věkovou hranici. Doporučujeme ověřit si podmínky autopůjčovny před závaznou rezervací.

Parkování na Curaçau

Najít parkování nebývá problém a většinou je zdarma. S placeným parkováním se setkáte zpravidla jen v centru hlavního města Willemstad. Placené parkoviště poznáte podle číselného označení na silnici a modrého sloupu na solární energii, který slouží k úhradě poplatku za parkování. Platí se vždy předem v hotovosti, mějte proto u sebe drobné mince v hodnotě 25 centů, 1 nebo 5 guldenů. Standardní sazba je 1 gulden za hodinu.

Čerpací stanice na Curacau

Ceny pohonných hmot jsou po celém ostrově jednotné. Čerpacích stanic najdete nejvíce ve Willemstadu. Čím dále od hlavního města pojedete, tím těžší bude najít místo, kde byste mohli natankovat. Čerpací stanice fungují obdobně jako v ČR s tím rozdílem, že za benzín se platí předem. Pumpy jsou samoobslužné i s obsluhou, která vám ochotně pomůže s tankováním. Jako poděkování je slušné nechat malé spropitné, není to ale podmínkou.

Dopravní předpisy

Pravidla silničního provozu se od evropských předpisů nijak významně neliší. Jezdí se vpravo, doprava na křižovatkách a kruhových objezdech má vždy přednost zprava, není-li na místních dopravních značkách vyznačeno jinak. Na křižovatkách ve tvaru „T“ je vždy přednost zprava, bez ohledu na směr jízdy.