1. Fischer.cz
  2. Irsko
  3. Irsko
  4. Důležité informace

Čas, měna, kontakty a jiné důležité informace o Irsku

Státní zřízení Irska

V parlamentní Irské republice vládne zákonodárnou mocí dvoukomorový parlament v čele s prezidentem. Je volený na sedmileté funkční období, poslanci obou komor na 5 let. Výkonnou moc má v rukou vláda, jejímž nejvyšším představitelem je premiér (tzv. taoiseach).

Administrativní členění Irské republiky

Současné Irsko má téměř 5 miliónů obyvatel a úředně se dělí na 4 provincie (kraje) a 26 hrabství (okresů). Pětice největších měst (Dublin, Cork, Limerick, Galway a Waterford) disponuje samostatnou samosprávou nezávislou na okresech.

Stary-kamenny-most-blizko-Gap-of-Dunloe-(1).jpg

Irsko – časové pásmo

Časový posun Irska činí 1 hodinu oproti středoevropskému času. Pokud je u nás například 18 hodin večer, na ostrově mají teprve 17 hodin. To platí i v létě, neboť též v Irsku posouvají ručičky na letní čas.

  • Během zimního času: Irsko -1 hodiny
  • Během letního času: Irsko -1 hodiny

Úřední jazyk

Úředními jazyky v Irsku jsou angličtina a irština.

Irská měna a peníze

Irsko je součástí Eurozóny, jeho měnovou jednotkou je euro. Běžně jsou přijímány všechny mezinárodní platební karty, v hotovosti lze platit pouze v eurech.

Komunikace

Irsko a internet

V technologicky velmi vyspělé zemi jako Irsko není problém bezplatného připojení k internetu v nákupních centrech, na poštách či úřadech. Ve větších městech jsou k dispozici internetové kavárny.

Irská pošta

Poštovní úřady jsou v provozu většinou od 9 do 17.30 hodin s výjimkou víkendů. Hlavní pošta (General post office Dublin) funguje od 9 do 20 hodin včetně sobot, otevřeno je i v neděli. Poštovní schránky mívají podobu zeleného sloupu. Zásilka do ČR odsud putuje několik dní až týden.

Telefonování v Irsku

V oblasti působí tradiční evropští operátoři, z mobilu se po Evropské unii dovoláte za cenu běžného domácího tarifu. K volání můžete využít hustou síť výrazné žlutých telefonních budek na karty, nebo mince.

Důležitá telefonní čísla Irsko

  • Mezinárodní telefonní předvolba pro Irsko: +353.
  • Integrovaná záchranná služba (policie, hasiči, zdravotníci): 112, 999

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

57 Northumberland Road
Ballsbridge
D04 PF51 Dublin

Telefon: +353/(0)1/668 11 35
Nouzová linka: +353/(0)87/618 90 55
E-mail: dublin@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/dublin

Zdravotní péče v Irsku

Je na špičkové evropské úrovni. Země však není součástí Evropského zdravotního pojištění a veškerou péči musíte hradit v hotovosti na místě. Neodkladná péče bývá zdravotními pojišťovnami v ČR obvykle refundována. Každopádně se v Irsku neobejdete bez turistického cestovního připojištění – dlouhodobé hospitalizace mohou být velmi nákladné.

Irské celní předpisy

Do země lze cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelnými údaji.

Pro občany ČR jsou stanoveny následující horní limity na bezcelní dovoz zboží do Irska s podmínkou, že zboží je určeno k osobní spotřebě: 800 ks cigaret, 200 ks doutníků, 400 ks doutníčků, 1 kg tabáku, 10 l destilátu, 20 l alkoholických nápojů jiných než víno (nepřesahující 22 % objemu alkoholu), 90 l vína (v tom maximálně 60 l perlivého), 110 l piva. Osobám mladším 17 let není dovoleno tabákové výrobky a alkohol dovážet.

Od 1. 1. 2003 mohou cestující z členských států EU dovážet do Irska do 10 kg potravin živočišného původu. Podmínkou je, aby tyto potraviny byly v neporušeném originálním balení od výrobce a byly určeny výhradně pro osobní spotřebu.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Irsku.)