Poloha Benátek, geografie a obyvatelstvo

Benátky lze rozdělit na dvě samostatné, prakticky nezávislé části. Historické, turisty okupované centrum (Venezia) se rozkládá na ostrovech v laguně. Nové město (Mestre), zahrnující obytné čtvrti, průmyslové závody a na okraji i mezinárodní letiště, zabírá pobřeží laguny. Mezi nimi se nachází nepřehledná oblast ostrůvků, z nichž nedůležitější jsou Murano, Burano, Sant´Erasmo a Lido di Venezia.

Kde jsou Benátky a kde leží Benátsko

Zároveň Benátky představují hlavní město italského regionu Benátsko (italsky Veneto), který má rozlohu 18 391 kilometrů čtverečních. Na severu sousedí s Tridentskem-Horní Adiží (Trentino-Alto Adige) a s Rakouskem, na východě s Furlánskem-Julským Benátskem (Friuli-Venezia Giulia) a s Jaderským mořem, na jihu s regionem Emilia-Romagna a na západě s Lombardií.

Foto-poloha.jpg

Právě pobřeží Jadranu s celou řadou vyhlášených letovisek tvoří společně s vlastními Benátkami turisticky nejvytíženější část regionu. O tom, že moře tady neustále ustupuje směrem na východ, svědčí význačný starověký přístav Adria (Jadranu ostatně dal své jméno), který dnes leží neuvěřitelných 40 kilometrů od pobřeží.

Benátská laguna a řeky v okolí Benátek

Laguna di Venezia (Benátská laguna) zabírá plochu asi 550 kilometrů čtverečních. Nejlépe ji charakterizuje ohromné množství ostrovů, říčních proudů, písčitých mělčin a slanisek. Vlastní Benátky (rozloha pouze kolem 10 kilometrů čtverečních) leží na desítkách ostrůvků, které rozděluje zhruba stovka kanálů a spojuje více než 400 mostů.

Regionem protékají řeky Pád (italsky Po) a Adiže (italsky Adige), které ústí do Jaderského moře jižně od Benátek mezi městy Chioggia, Comacchio a Rovigo. Další důležité řeky jsou Tagliamento vlévající se do Jadranu mezi Lignanem a Bibione, kratší Marzenego, Zero, Dese a Piava (či Plavá, italsky Piave) ústící do moře mezi Jesolem a Caorle.

Demografie Benátek

Pro určení počtu obyvatel je důležité, o jakou oblast se jedná. Historické Benátky mají přes 50 tisíc stálých obyvatel (turistů sem však za rok přijede přes 27 miliónů!). Ve městě Benátky (tzn. včetně Mestre) žije necelých 300 tisíc lidí. A populace regionu Veneto dosahuje čísla téměř 5 miliónů.