1. Fischer.cz
  2. Jamajka
  3. Jamajka
  4. Důležité informace

Důležité informace o Jamajce

Pohoda-na-Jamajce.jpg

Toto je Jamajka, vítejte! Přečtěte si pár řádků na úvodní seznámení. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

Státní zřízení

Jamajské království je parlamentní konstituční monarchií v rámci Commonweathu. Oficiálně je hlavou státu britská královna, zastoupená generálním guvernérem a předsedou vlády.

Administrativní členění

Země je administrativně rozdělena do tří hlavních krajů Cornwall, Middlesex a Surrey, které se dále dělí na čtrnáct okresů.

Hlavním městem Jamajky je Kingston s 540 tisíci obyvatel, jenž je také samostatným okresem. Dalšími velkými městy jsou Spanish Town se 110, Portmore s 94 a Montego Bay s 84 tisíci obyvateli. Úředním jazykem je angličtina.

Časový posun

Na Jamajce je časový posun mínus šest hodin oproti zimnímu středoevropskému času, mínus sedm hodin oproti času letnímu. Pokud u nás máme například 12 hodin, na Jamajce mají 6 hodin ráno. V létě, kdy v ČR vládne letní čas, se rozdíl zvětšuje a na Jamajce je teprve 5 hodin.

  • Během zimního času: Jamajka - 6 hodin
  • Během letního času: Jamajka - 7 hodin

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je jamajský dolar (JMD), který se dále dělí na sto centů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 50, 100, 500, 1 000 a 5 000 JMD a mince jednocentová, deseticentová, 25 centů a 1, 5, 10, 20 JMD.

Vhodným místem ke směně peněz jsou banky ve větších městech, případně v turistických centrech.

Komunikace

Internet

Pokrytí internetem je na Jamajce vcelku dobré, zejména v turistických oblastech a městech. V hotelích bývá vesměs k dispozici počítač s internetem, popřípadě bezdrátové připojení. Ve větších městech existují internetové kavárny, jejichž obvyklá taxa se pohybuje mezi třemi až šesti americkými dolary za hodinu.

Pošta

Poštovní úřady najdete ve městech i na venkově. Pohledy a známky lze zakoupit téměř ve všech obchodech, zásilka do České republiky putuje zhruba čtrnáct dnů. Pošty bývají otevřeny ve všední dny mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

Telefonování

Telekomunikační služby GSM jsou na velmi slušné úrovni. Ostrov je naštěstí pokrytý, s vyjímkou odlehlé vnitrozemské oblasti dobře, roaming funguje bez větších problémů. Ve městech a turistických lokalitách je k dispozici také síť telefonních budek na karty, které lze zakoupit na poštách a v obchodech.

Typicke-pobrezi-Jamajky.jpg

Důležitá čísla

  • Hasiči: 110
  • Záchranná služba: 110
  • Policie: 119

Kontakty na úřady

Honorární konzulát Kingston

King Street 93
Kingston
E-mail: kingston@honorary.mzv.cz
Telefon: +01 876 922 61 92, +01 876 922 49 03
Web: www.mzv.cz/washington. (Úřad má diplomatickou působnost i pro Jamajku.)

Zdravotní péče

Zdravotní péče je na Jamajce na poměrně vyspělé úrovni a je poskytována převážně soukromými zařízeními. Je proto rozumné uzavřít před cestou dostatečné zdravotní pojištění. V případě nutnosti ošetření se platí ihned na místě. Existují zde i státní kliniky, není však doporučeno je využít z důvodů horší péče a relativní zaostalosti.

Nepodceňte při cestě na Jamajku opravdu nic a pořiďte si dobře vybavenou lékárničku obsahující léky proti průjmu a zvracení, horečce či nachlazení, zánětu a alergickým reakcím. Nezapomeňte na repelent a přípravek zmírňující štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Lze vyvážet jeden litr alkoholu a vína, jeden karton cigaret, 250 g tabáku, 340 ml toaletní vody, 150 g parfémů, suvenýry do maximální hodnoty 1 000 JS a osobní věci. Je zakázán dovoz i převoz drog, střelných zbraní, zemědělských produktů a zvířat s výjimkou britských. Vyvézt je dovoleno zboží a suvenýry v hodnotě nepřesahující 18 000 korun.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Jamajce.)

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím