Fauna a flóra v podání kapverdské přírody

Příroda na Kapverdských ostrovech nekypí pestrostí a hojností jako v jiných tropických oblastech. Flóra na Kapverdách je kvůli nedostatku vody a vulkanickému podloží velmi chudá a čítá pouhých 250 původních druhů.

Jakou vegetaci najdete na Boa Vistě a dalších ostrovech

Lesy neexistují, tu a tam můžete spatřit palmy a palmové háje, tropické ovocné stromy, čajové a kávové plantáže, pole cukrové třtiny či typické savanové traviny a keře. Typickým zástupcem vegetace je „dračí strom“ (Dracaena draco) s pichlavou, rozložitou korunou. Vzhledem k odlehlosti ostrovů zde roste asi 80 endemitů, například miřík tornabenea a celá řada akácií.

Kapverdy-I-pres-rozsahle-poustni-oblasti-panuje-na-Kapverdach-cily-zivot.jpg

Na tomto zoufalém stavu se bohužel zásadně podílel člověk. Za 5 století od objevení Kapverd tady vysadil exotické nepůvodní druhy, způsobil erozi půdy a původně bohaté rostlinstvo takřka zcela zlikvidoval.

Žraloci, hmyz a další živočichové Kapverdských ostrovů

Pevninu ovládají především ptáci (zato savci a hadi chybí), z nichž mnozí patří mezi ohrožené druhy. Zejména na ostrovech Fogo, Santa Luzia, Nasa a Nicolau hnízdí exempláře, jichž je na světě už jen několik desítek, například ngon-ngon, skřivan či raritní druhy mořských ptáků jako racek stříbřitý.

Vnitrozemí je domovem celé řady suchomilných plazů, zvláště ještěrek (obří, 50 centimetrů dlouhé druhy vyhynuly asi před 50 lety). Z rozličných zástupců hmyzí říše se vyskytují pavouci, mnohonožky, motýli a brouci.

Okolní moře je vyhlášeným rájem rybářů a potápěčů. Ve zdejších vodách narazíte na exotické zástupce ryb a jiných mořských živočichů, zejména obřích želv mořských. Nechybí langusty, delfíni, menší žraloci a velryby.

Přírodní parky na Kapverdách

Počet a rozsah chráněných oblastí na Kapverdských oblastech se neustále rozšiřuje. K nejoblíbenějším se v současnosti řadí:
  • Fogo Natural Park (Cha das Caldeiras)
  • Monte Velha Forest Perimeter
  • Topo da Coroa or Tope de Coroa – Santo Antão
  • Monte Gordo – Sao Nicolau
  • Moroços – Santo Antao
  • Cova/Ribeira da Torre/Paul – Santo Antão
  • Norte da Boa Vista (Norte Park) – Boa Vista
  • Monte Verde – Sao Vicente
  • Rui Vaz and Serra de Pico da Antónia – Santiago