Kde se nacházejí Kapverdské ostrovy a jejich zeměpis

Seznamte se s Kapverdami (portugalsky Cabo Verde, anglicky Cape Verde) na mapě světa: patří k nim 10 větších vulkanických ostrovů a 5 malých ostrůvků o celkové rozloze 4 033 kilometrů čtverečních. Jsou roztroušeny v Atlantském oceánu zhruba 680 kilometrů od východního pobřeží Afriky (Mauretánie a Senegalu) a 1 400 kilometrů jižně od Kanárských ostrovů, kde vytvářejí souostroví o tvaru obřího rohlíku. Spolu s Azorskými ostrovy, Madeirou a Kanárskými ostrovy se označují jako tzv. Makaronésie.

Kapverdy-Kapverdska-krajina-je-sopecneho-puvodu.jpg

Sopečný původ (vznikly oddělením Afriky od Jižní Ameriky před 180 milióny let) zformoval na Kapverdách vskutku bizarní přírodní scenérie. Většinu povrchu ostrovů tvoří silně erodovaná lávová pole a kamenité pouště. Zemědělská půda zabírá pouze 11 procent.

Geografický přehled Kapverdských ostrovů

Návětrné ostrovy (Balavento):

Název Rozloha v km2
Santo Antão  779
Boa Vista  620
Sao Nicolau  343
Sao Vicente  227
Sal 216
Santa Luzia  45

Závětrné ostrovy (Sotavento):

Název Rozloha v km2
Santiago  991
Fogo 476
Maio 269
Brava 67

Jak vypadá povrch Kapverd

Krajině východně umístěných ostrovů (Boa Vista, Maio a Sal) dominují pouštní roviny, nízké kopce, duny a slaná jezírka. Západní ostrovy (Brava, Fogo, Santa Luzia, Santiago, Santo Antão, Sao Nicolau a Sao Vicente) jsou hornaté. Jediný dosud aktivní vulkán Pico do Fogo se nachází na ostrově Fogo a se svými 2 829 metry je zároveň nejvyšším bodem Kapverd.

Země trpí kritickým nedostatkem pitné vody. Celkový roční úhrn srážek činí pouze 100 až 300 milimetrů, jezerní kotliny a koryta řek jsou vesměs vyschlé.

Kapverdské ostrovy a jejich demografie

Kapverdy se administrativně člení na 22 okresů zvaných concelhos. Obyvatelstvo (Kapverďané) tvoří vesměs potomci portugalských kolonizátorů a afrických otroků. Z nich 65 % jsou kapverdští mulati, 15 % Fulbové a 15 % Balantové. Silný vliv Portugalců má za následek i náboženskou determinaci ostrovů, kde z 95 % převládá katolická víra.

Největším městem Kapverd je metropole Praia na ostrově Santiago, v níž žije přes 130 tisíc lidí z celkového počtu 540 tisíc obyvatel. Dalšími většími městy jsou: