1. Fischer.cz
  2. Kuba
  3. Důležité informace

Důležité informace o Kubě

Státní zřízení na Kubě

Kuba je republika s jedinou politickou stranou (komunistickou). Volby se na Kubě konají každých 5 let. Národní shromáždění se svým nejvyšším orgánem Státní radou schvaluje reformy ústavy, zákony, národní plány a státní rozpočet. Nejvyšší výkonný a administrativní orgán Kuby představuje Rada ministrů.

Jazyky, kterými se hovoří na Kubě

Úředním jazykem na Kubě je španělština. V turistických centrech se domluvíte i anglicky, německy, francouzsky, rusky a někdy se setkáte s Kubánci, kteří hovoří česky nebo slovensky. Většina popisků v muzeích, směrovky a ukazatele jsou pouze ve španělštině.

Časový posun

Na Kubě je o 6 hodin méně než v České republice (kromě krátkého období, kdy je tam rozdíl jen 5 hodin). Posuňte si tedy hodinky o 6 hodin zpět.  
  • Během zimního času: Kuba -6 hodin.
  • Během letního času: Kuba -6 hodin.

Peníze na Kubě

Platební karta a hotovost

Při zájezdu na Kubu se vyplatí mít hotovost i kartu – někde můžete platit pouze v hotovosti a jinde jen kartou. Terminály nejsou bezkontaktní (nelze platit mobilem či hodinkami), proto lze použít pouze fyzickou kartu. Nepřijímají se karty vydané americkými bankami (např. American Express či Revolut).

Eura a dolary

V případě hotovosti je dobré s sebou mít dolary i eura. Směna hotovosti na kubánské peso není nutná (pozor, směnný kurz pesa je velmi proměnlivý), obchodníci i hotely upřednostňují silnou zahraniční měnu. Při platbě v hotovosti berou obchodníci dolar a euro v poměru 1:1 bez ohledu na aktuální kurz. Nemáte-li přesný obnos, můžete v případě platby dolary dostat nazpět eura (a naopak). Dolary v nižších bankovkách se hodí na případné spropitné či na drobné nákupy.

Kuba-foto-detailni-2.jpg

Výměna peněz

Pokud se rozhodnete pro výměnu hotovosti (eura nebo dolary), obraťte se na banky a oficiální směnárny CADECA. K výměně budete potřebovat cestovní pas. Vlastní směnárny (směnárenské přepážky) má i řada hotelů, ale s méně výhodným směnným kurzem. Vyplatí se směňovat spíš eura než dolary, na které je na Kubě uvalena zvláštní přirážka (tzv. „penalización“).

Bankomaty jsou na Kubě běžné. Najdete je ve městech, letoviscích a turistických centrech (Varadero, Cayo Santa María), u bank, směnáren i ve větších nákupních centrech. Ani bankomaty nepřijímají karty amerických bank. Výběr hotovosti z bankomatu je zatížen poplatkem, u kubánských bankomatů většinou 3 % + poplatek vaší banky. Při výběru z bankomatu obdržíte kubánské peso. Pozor, fungování bankomatů může být závislé na aktuálních dodávkách proudu.

Kubánská pesa nelze vyvážet ze země, proto před návratem z Kuby veškerou kubánskou měnu utraťte nebo vyměňte ve směnárně na letišti zpátky na eura. Celní kontrola vám jinak pesa zabaví bez náhrady. Ke zpětné výměně budete muset předložit letenku a cestovní pas.

Komunikace

Pošta

Známky a pohledy zakoupíte na recepcích, v obchodech se suvenýry či na pobočkách pošt. Na většině kubánských pohledů se skví razítko nahrazující známku (do Evropy stojí 0,75 CUC). Pokud zakoupíte známky odděleně, většinou nebudou samolepící a získat lepidlo nebude vždy snadné. Doba doručení do Evropy se pohybuje od dvou týdnů do jednoho měsíce, ale může být i delší.

Telefonování z Kuby

Telefonní síť na ostrově trpí přetížeností a občasnými výpadky, proto se někdy volání musí několikrát opakovat. Při volání na Kubu nejprve vytočte předvolbu pro mezinárodní hovor 00, pak mezinárodní kód Kuby 53, číslo kubánského města (např. Havana 7, Varadera a Cayo Largo 45, Holguin 24) a nakonec číslo volaného.

Telefonujete-li na Kubě do jiné provincie, vytočte 0, potom předčíslí města a nakonec číslo volaného. Pro mezinárodní hovory vytočte 00, poté mezinárodní kód země (např. Česká republika 420) a nakonec číslo volaného. Telefonovat lze z hotelu či z telefonních automatů užitím telefonních karet, které mají hodnotu 5, 10 nebo 20 CUC. Některé se nezasouvají do automatu, ale zadává se pouze kód PIN z karty.

Kuba-foto-detailni-3.jpg

Všichni čeští mobilní operátoři mají smlouvu s kubánským operátorem (C COM společnosti Cubacel), před odjezdem se proto vždy informujte, zda aktivovat roaming. Tato služba je na Kubě většinou možná pouze v případě používání telefonu s tarifním programem (u předplacených karet je její užívání omezené).

Internet

Přístup na internet (byť velmi pomalý) včetně wifi je v současné době naprosto běžný ve většině hotelů. Hotely už mají wifi zdarma. Pro přihlášení k Wi-Fi recepce vydává lísteček s unikátním přihlašovacím jménem a heslem. Ve Varaderu najdete internetové kavárny na třídě 1a Avenida a v obchodních centrech Plaza Américas a Hicacos.

Kontakty na úřady

Kubánské velvyslanectví v ČR

Jinonická 14
150 00 Praha 5
tel.: 233 322 175
fax: 233 341 029

České velvyslanectví na Kubě

Ave. Kohly, 259, e/ 41 y 43
Nuevo Vedado, La Habana
tel.: 00537/8833201, 8833467
fax: 00537/8833596
e-mail: havana@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/havana/cz/index.html

Zdravotní péče na Kubě

Lékařské ošetření

Lékařská péče pro turisty je na velice dobré úrovni. V Havaně cizince ošetřuje nemocnice Clinica Central Gira Garcia, ve Varaderu se nachází mezinárodní klinika na ulici 60. Většina hotelů má ordinace (s vlastními lékaři či zdravotními sestrami) otevřené do 9 do 17 hodin.

Lékárny se nacházejí na mezinárodní klinice SERVIMED a zároveň v obchodních centrech Hicacos a Plaza América. Léky i ošetření se na Kubě platí vždy v hotovosti a po návratu, pokud máte uzavřené zdravotní pojištění na cesty do zahraničí, vám je pojišťovna proplácí (orientační částka za základní ošetření činí 50 CUC).

Při rezervaci zájezdu nabízíme možnost sjednat kvalitní pojištění ERV Evropské pojišťovny (nezapomeňte si vzít s sebou pojišťovací kartu ERV, kterou obdržíte společně s cestovními doklady).

Celní předpisy pro Kubu

Všichni cestující mají právo dovézt na Kubu předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, v hodnotě 1 000 CUC. Výše celního poplatku je 100 % deklarované hodnoty, s odečtením 100 CUC. Tohoto práva lze využít pouze jednou v roce.

Dovoz na Kubu

Platí zákaz dovozu:

  • potravin,
  • zbraní a výbušnin,
  • videorekordérů, přehrávačů DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů (netýká se mobilů),
  • energeticky náročnějších elektrických spotřebičů (např. mikrovlnných trub a ohřívačů),
  • krevních derivátů, drog, omamných a psychotropních látek (vyjma těch, jež cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití),
  • pornografických časopisů, předmětů a zboží.
Živá zvířata musí mít příslušný certifikát.

Zboží osvobozené od celních poplatků a daní:

  • věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v rozumném množství odpovídajícím době pobytu),
  • další předměty, jejichž hodnota nepřesahuje 100 CUC,
  • až 10 kg léků mimo osobní předměty.

Vývoz z Kuby

Z Kuby lze vyvážet umělecká díla, starožitnosti či jiná díla, která se považují za kulturní hodnoty (je nutné předložit dokumentaci od příslušných orgánů a doklad o nákupu). Osoba starší 18 let smí vyvézt 20 ks doutníků bez dokladu a v jakémkoliv balení, dalších 50 ks bez dokladu (doutníky však musí být v původním balení, krabice zapečetěna kolkem s holografickou částí a etiketou společnosti Havanos).

Kuba-foto-detailni-4.jpg

Při nesplnění těchto náležitostí jsou doutníky výstupní celní kontrolou zabaveny. Doutníky je možné přepravovat v příručních i odbavených zavazadlech. Varujeme před riziky spojenými s nákupem doutníků na černém trhu.
Maximální hodnotu ostatního vyváženého zboží omezuje částka 1 000 CUC.
Vývoz rumu a kávy není na Kubě omezen, upozorňujeme pouze na omezení v rámci zemí EU, kdy je od cla osvobozeno následující zboží:

Tabák a tabákové výrobky:

  • 200 kusů cigaret, nebo
  • 100 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 gramy na kus), nebo
  • 50 kusů doutníků, nebo
  • 250 gramů tabáku na kouření, nebo
  • úměrná souprava těchto tabákových výrobků.

Alkohol a alkoholické nápoje:

  • destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových,
  • nedenaturovaný ethylalkohol s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více,
  • či destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu, tafia, saké nebo podobné,
  • nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína,
  • 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobků a
  • nešumivá vína (2 litry).

Parfémy:

  • 50 gramů, nebo 0,25 litru toaletní vody.
(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kubě.)