1. Fischer.cz
  2. Kuba
  3. Kuba
  4. Aktivity a zábava

Aktivity a zábava na Kubě? Sportujte, bavte se, nakupujte, cestujte!

Sportování, poznávání podmořského života, světoznámá lákadla jako rum a doutníky, kabaret, tanec salsa či památky UNESCO… Kuba má na poli zábavy opravdu co nabídnout, stačí inspirovat se našimi tipy.

kuba-Vylet-katamaranem-kolem-ostrova-Cayo-Largo.jpg

Sport na Kubě

Nemotorizované vodní sporty

Nemotorizované vodní sporty (jachtění, windsurfing, kánoe, šnorchlování, šlapadla) většinou tvoří součást programu all inclusive. Motorizované vodní sporty (vodní skútry, čluny) jsou za poplatek.

Golf Kuba

V blízkosti hotelu Melia Las Américas ve středisku Varadero se nachází golfové hřiště s 18 jamkami a cenou za green fee okolo 95 CUC. Druhé hřiště najdete na jihu Havany (Habana Golf Club).

Potápění

Kuba nabízí ideální podmínky pro potápění a ve všech turistických centrech najdete školy potápění jako Barracuda (Varadero), Scuba Eagle Ray a Sea Lovers Diving Center (Guardalavaca) či Marina Puertosol (Cayo Largo). Rájem pro potápěče jsou korálové ostrůvky „cayos“ (např. Cayo Largo, Cayo Santa Maria, Cayo Coco).

Turistika

Památky UNESCO na Kubě

Místo Provincie Rok zapsání Popis
Alejandro de Humboldt Holguín, Guantánamo 2001 Národní park s mimořádnou biodiverzitou
Archeologická krajina kávových plantáží z 19. století Santiago de Cuba, Guantánamo 2000 Zbytky plantáží v pohoří Sierra Maestra
Camagüey Camagüey 2008 Historické město s originálním systémem obrany před piráty
Cienfuegos Cienfuegos 2005 Architektura koloniálního města v neoklacistním slohu
Desembarco del Granma Granma 1999 Národní park s úžasnými útesy a endemickou přírodou
Havana La Habana 1982 Koloniální architektura a opevnění starého města
Santiago de Cuba Santiago de Cuba 1997 Pevnost San Pedro de la Roca (Castillo del Morro)
Trinidad Sancti Spíritus 1988 Staré město s památkami z 18. a 19. století
Valle de los Ingenios Sancti Spíritus 1988 Údolí cukrovarů s původními cukrovary
Viñales Pinar del Río 1999 Krasové údolí se skalními útvary mogoty

Nakupování suvenýrů: z Kuby si odvezete hlavně rum a doutníky

Nakupování na Kubě je omezeno a ceny jsou relativně vysoké. Turisté obvykle nakupují v obchodech přímo určených pro cizince – ve Varaderu se soustředí na hlavní třídě, na 44. ulici a na náměstí Plaza América. V síti Caracol s otevírací dobou od 9 do 19 hodin od pondělí do pátku (v sobotu pouze do 14 hodin) najdete širokou paletu zboží včetně rumu. Obchody Tiendas Panamericanas mají menší výběr, ale po finanční stránce trochu ušetříte. Rozdíly v cenách v obchodech stejného řetězce téměř neexistují.

Trhy na Kubě

Největší trhy ve Varaderu vás čekají na hlavní třídě 1ra Avenida. Koupíte na nich ručně vyráběné kožené dekorativní a jiné umělecké předměty. Další trhy na 12., 15., 46. a 51. ulici také fungují většinou celý den od 9 do 18 hodin s polední přestávkou.

Kubánské doutníky

Existuje 42 druhů a velikostí havanských doutníků, které se dělí na jemné, střední a silné. Vybrat si správný doutník vyžaduje určité znalostí a znalci jsou podrobně obeznámeni s různými chutěmi a druhy. Nejlepší kubánské doutníky se vyrábějí ručně a balí se do krabiček z cedrového dřeva.

Kuba-foto-aktivity-2.jpg

S výrobou špičkové značky Cohiba, pojmenované podle původního tainského výrazu pro tabák, se začalo v roce 1966 pro diplomatické účely. Dnes se nabízí v 11 typech, od středních po silné. Mezi nejoblíbenější doutníky na Kubě patří i Montecristo, H Upmann, Robaina či Romeo y Julieta.
Na základě vyhlášky může každá osoba starší 18 let vyvážet z Kuby (v příručních i odbavených zavazadlech):

  • 20 kusů doutníků bez dokladu a v jakémkoliv balení,
  • dalších 50 kusů bez dokladu.

Doutníky však musí být v původním balení, krabice zapečetěna kolkem s holografickou částí a etiketou společnosti Havanos. Pokud balení doutníků tyto náležitosti nesplňuje, výstupní celní kontrola ho zabaví.

Pokud chcete z Kuby přivézt opravdu kvalitní dárek, doporučujeme vyhnout se nákupu doutníků na černém trhu (tzn. od neznámých osob na ulici i hotelového personálu). Tyto doutníky většinou neprocházejí přísnou výstupní kontrolou a jejich kvalita není srovnatelná s doutníky vyrobenými v továrnách. Nižší kvalita se projevuje např.:

  • v tahu doutníků,
  • jejich vyschnutím (neboť se neskladují ve správné teplotě a vlhkosti),
  • tabákovým listím z jiných oblastí (než jaké je předepsané pro dané značky),
  • falešnými kolky a prstýnky na doutnících.

Zábava a noční život na Kubě

Synonymem pro noční život Kuby je Tropicana, největší kabaret v Karibiku. Funguje v havanské čtvrti Marianao od roku 1939. Velkolepé vystoupení pod širým nebem začíná každý den okolo 22 hodin. Sedadla se dělí do tří kategorií podle vzdálenosti od jeviště a vstupenky doporučujeme zakoupit vždy s předstihem. Další havanský kabaret El Parisien se nachází v hotelu Nacional.

Vyhlášené noční podniky v Havaně

Název Zaměření Adresa
Casa de la Música Habana Hudební klub Ulice Galiano
Casa de la Música Miramar Hudební klub Čtvrť Miramar
Floridita Bar Ulice Obispo
Habana Cafe Jazzový klub Hotel Melia Cohiba
La Bodeguita Bar Blízko katedrály

Noční život Varadera naproti tomu není příliš bohatý. Pokud se ve večerních hodinách vypravíte mimo hotel, navštivte kabaret Continental v hotelu Internacional, Casa de la Música (54. ulice) a bary 62 či La Comparsita (oba 62. ulice centra). Vystoupení Buena Vista Social Club se konají v kongresovém sále na náměstí Plaza América.

kuba-Uzijte-si-ruch-vecerni-Havany.jpg

Na Kubě byste možná nečekali zábavní park Baconao s botanickou zahradou, delfináriem, dopravním muzeem, modely dinosaurů a vyhlídkou Gran Piedra.