×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Doprava na Kubě. Autobusem, taxíkem, osobním vozem

Kuba se sice pyšní posledním systémem pravidelné železniční dopravyKaribiku, ten se však nenachází v příliš dobré kondici. Jednotlivé tratě se nemodernizují, vlaky jsou zastaralé a zpoždění bývají na denním pořádku.

Kuba-foto-doprava-1.jpg

Mezinárodní letiště

Z desítky mezinárodních letišť na Kubě patří mezi nejdůležitější:
  • Aeropuerto Internacional José Martí (Havana),
  • Aeropuerto Internacional Frank País (Holguín),
  • Aeropuerto Internacional Antonio Maceo y Grajales (Santiago de Cuba),
  • Aeropuerto Juan Gualberto Gómez (Varadero).

Autobus Kuba

Varadero Beach Tour provozuje dvoupatrový autobus s řadou zastávek na znamení (vždy v blízkosti hotelů) podél celého Varadera. Jezdí od 9.30 do 19 hodin přibližně každých 30 minut. Lístek má jednotnou cenu 5 CUC a slouží na neomezený počet jízd během jednoho dne. Podobné busy lze využívat iv Havaně a na souostroví Cavo Santa María.

Taxi na Kubě

Jednu z možností, jak se pohybovat ve Varaderu i v Havaně, představuje taxi. Vůz vám přivolají na recepci, zastávky jsou v blízkosti všech velkých hotelů a nástupní sazba činí 1 CUC / 1 km. Kromě klasických státních taxíků CUBATAXI (modrá poznávací značka) najdete ve Varaderu i o něco levnější, žluté coco taxi (cca 0,45 CUC / 1 km). Soukromé taxíky (žlutá poznávací značka) mají pouze smluvní ceny a je třeba se dohodnout dopředu.

Kuba-foto-doprava-2.jpg

Další výhodnou možností přepravy ve Varaderu jsou koňské povozy (cena též dohodou).

Cestování po Kubě autem

Osobní auto si lze pronajmout přímo na letišti či v recepcích hotelů, kde se nacházejí kanceláře kubánských autopůjčoven (Cubacar, Gaviota, Rex atd.). Řidič pronajatého vozu musí mít mezinárodní řidičský průkaz. Základní ceny pronájmu vozidla na 1 den se pohybují mezi 60 a 70 CUC (plus pojištění od 15 CUC za 1 den) a odlišují se dle kategorie vozu, sezóny a počtu dní pronájmu.

Pronájem automobilů na Kubě zahrnuje při převzetí platbu vratné zálohy (200 až 500 CUC dle kategorie vozu), zpoplatněné bývá i odevzdání vozidla v místě odlišném od převzetí. Některé autopůjčovny v ceně zahrnují neomezený počet kilometrů, jiné mají v základní ceně pouze určitý počet kilometrů (a další za příplatek). Cena benzínu na Kubě se pohybuje kolem 1,40 CUC / 1 l.

Kubánské dopravní předpisy

Řidiči automobilu musí být více než 21 let, musí předložit platný řidičský průkaz a mít u sebe doklad o pronájmu vozidla. Do smlouvy o pronájmu (její ztráta stojí 50 CUC) se zapisují případné pokuty, které se autopůjčovně hradí při ukončení pronájmu.

Kuba-foto-doprava-3.jpg

Půjčíte-li automobil, seznamte se předem s dopravními předpisy. Zakázáno je telefonování během jízdy a samozřejmě i řízení pod vlivem alkoholu (jeho množství v krvi není v kubánských pravidlech silničního provozu upřesněno). Pokud vozidlo disponuje bezpečnostními pásy, je jejich užití povinné. Nejvyšší povolená rychlost je:

  • v obci 50 km/h,
  • mimo obec 90 km/h,
  • na silnici pro motorová vozidla 90 km/h,
  • na dálnici 100 km/h.
Značnou komplikaci na cestách po Kubě představuje minimální výskyt ukazatelů směru a také, zvláště ve večerních a nočních hodinách, osvětlení komunikací. Vždy s sebou mějte rezervu paliva, neboť doplňování zásob benzínových pump není pravidelné.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím