Doprava na Kubě. Autobusem, taxíkem, osobním vozem

Kuba se sice pyšní posledním systémem pravidelné železniční dopravyKaribiku, ten se však nenachází v příliš dobré kondici. Jednotlivé tratě se nemodernizují, vlaky jsou zastaralé a zpoždění bývají na denním pořádku.

Kuba-foto-doprava-1.jpg

Mezinárodní letiště

Z desítky mezinárodních letišť na Kubě patří mezi nejdůležitější:
  • Aeropuerto Internacional José Martí (Havana),
  • Aeropuerto Internacional Frank País (Holguín),
  • Aeropuerto Internacional Antonio Maceo y Grajales (Santiago de Cuba),
  • Aeropuerto Juan Gualberto Gómez (Varadero).

Autobus Kuba

Varadero Beach Tour provozuje dvoupatrový autobus s řadou zastávek na znamení (vždy v blízkosti hotelů) podél celého Varadera. Jezdí od 9.30 do 19 hodin přibližně každých 30 minut. Lístek má jednotnou cenu 5 CUC a slouží na neomezený počet jízd během jednoho dne. Podobné busy lze využívat iv Havaně a na souostroví Cavo Santa María.

Taxi na Kubě

Jednu z možností, jak se pohybovat ve Varaderu i v Havaně, představuje taxi. Vůz vám přivolají na recepci, zastávky jsou v blízkosti všech velkých hotelů a nástupní sazba činí 1 CUC / 1 km. Kromě klasických státních taxíků CUBATAXI (modrá poznávací značka) najdete ve Varaderu i o něco levnější, žluté coco taxi (cca 0,45 CUC / 1 km). Soukromé taxíky (žlutá poznávací značka) mají pouze smluvní ceny a je třeba se dohodnout dopředu.

Kuba-foto-doprava-2.jpg

Další výhodnou možností přepravy ve Varaderu jsou koňské povozy (cena též dohodou).

Cestování po Kubě autem

Osobní auto si lze pronajmout přímo na letišti či v recepcích hotelů, kde se nacházejí kanceláře kubánských autopůjčoven (Cubacar, Gaviota, Rex atd.). Řidič pronajatého vozu musí mít mezinárodní řidičský průkaz. Základní ceny pronájmu vozidla na 1 den se pohybují mezi 60 a 70 CUC (plus pojištění od 15 CUC za 1 den) a odlišují se dle kategorie vozu, sezóny a počtu dní pronájmu.

Pronájem automobilů na Kubě zahrnuje při převzetí platbu vratné zálohy (200 až 500 CUC dle kategorie vozu), zpoplatněné bývá i odevzdání vozidla v místě odlišném od převzetí. Některé autopůjčovny v ceně zahrnují neomezený počet kilometrů, jiné mají v základní ceně pouze určitý počet kilometrů (a další za příplatek). Cena benzínu na Kubě se pohybuje kolem 1,40 CUC / 1 l.

Kubánské dopravní předpisy

Řidiči automobilu musí být více než 21 let, musí předložit platný řidičský průkaz a mít u sebe doklad o pronájmu vozidla. Do smlouvy o pronájmu (její ztráta stojí 50 CUC) se zapisují případné pokuty, které se autopůjčovně hradí při ukončení pronájmu.

Kuba-foto-doprava-3.jpg

Půjčíte-li automobil, seznamte se předem s dopravními předpisy. Zakázáno je telefonování během jízdy a samozřejmě i řízení pod vlivem alkoholu (jeho množství v krvi není v kubánských pravidlech silničního provozu upřesněno). Pokud vozidlo disponuje bezpečnostními pásy, je jejich užití povinné. Nejvyšší povolená rychlost je:

  • v obci 50 km/h,
  • mimo obec 90 km/h,
  • na silnici pro motorová vozidla 90 km/h,
  • na dálnici 100 km/h.
Značnou komplikaci na cestách po Kubě představuje minimální výskyt ukazatelů směru a také, zvláště ve večerních a nočních hodinách, osvětlení komunikací. Vždy s sebou mějte rezervu paliva, neboť doplňování zásob benzínových pump není pravidelné.