1. Fischer.cz
  2. Kuba
  3. Kuba
  4. Kubánská kuchyně

Tradiční kubánské jídlo a kam na něj zajít

Základy kubánské kuchyně tvoří především smažené zelené banány, saláty a congrí (rýže s černými fazolemi, v některých oblastech označovaná jako „moros a cristianos“, tzn. Mauři a křesťané).

Kubánská gastronomie vám zachutná

Zdroj proteinů na Kubě představuje vepřové maso. Mezi nejčastější variace patří lomo ahumado (uzená kotleta), chuletas (tenké řízečky) a frikasé s pepřem a cibulí. Vzhledem k tomu, že chov dobytka kontroluje stát, pokrmy z hovězího masa nejsou součástí běžného kubánského jídelníčku.

Kuba-foto-gastronomie-1.jpg

Častými přílohami jsou yuca a calabaza (tykev podobná dýni), která se podává s mimořádně dobrou omáčkou z oleje, česneku a citrusů. Z plodů moře ochutnejte krevety, humry a ústřice.

Nejčastějším zákuskem na Kubě je zmrzlina. Vaječný pudink barvy karamelu flan se vyrábí také z dýní a kokosových ořechů.

Typické kubánské nápoje? Zapomeňte na vodu, tady se pije rum!

Kde se dobře pije... A na Kubě to platí dvakrát! Život se tu točí kolem rumu. Nejčastěji se pije čistý, existují však nejrůznější varianty drinků jako mátové mojito, Cuba libre (rum s colou), daiquirí nebo Cubanitos (rum s rajčatovou šťávou a ledem).

Slavný kubánský rum

Nejznámější kubánskou značku rumu představuje Havana Club, vyhlášené jsou i rumy Santiago z města Santiago de Cuba, Legendario, Varadero, Caribbean Club, Ron Rumbero, Santero nebo Caney. Do míchaných nápojů se přidává tříletý rum Carta Blanca. Pětiletý Carta de Oro a sedmiletý Anejo se těší velké oblibě v kombinaci se sodou.

Kuba-foto-gastronomie-2.jpg

Mezi nejznámější značky piva patří Cristal nebo Bucanero. Z nealkoholických nápojů doporučujeme přírodní džusy (jugos), osvěžující „limonadu“ (ledová tříšť s citrónovou šťávou) či šťávu guarapo z cukrové třtiny, čerstvě lisovanou z celých stonků a chlazenou ledem.

Kam na pořádné jídlo?

Některé hotely s programem all inclusive nabízejí možnost večeře v restauraci a la carte. Vzhledem k omezené kapacitě si ovšem takovou večeři, kde něco z lokální kuchyně jistě dostanete, předem rezervujte v oddělení péče o zákazníky. Za typickou kubánskou gastronomií si však raději zajděte do města.

Tipy na vyhlášené restaurace s kubánskou kuchyní

Název Druh kuchyně Město Poloha Zajímavost
Café Laurent Mezinárodní Havana U budovy Focsa, ulice H, mezi 19 a 21  
Café Oriente Mezinárodní Havana Náměstí San Francisco  
Doña Eutimia Kubánská Havana U katedrály  
El Aljibe Kubánská Havana 7. ulice  
Kike-Kcho Mořské plody Varadero Jachtařský klub Marina Gaviota  
La Campana Kubánská Varadero Park Josone  
La Casa de Al Kubánská Varadero Mezi hotely Karey a Kawama Původně vilka, kde odpočíval známý Al Capone
La Fontana Mezinárodní Havana Miramar, třída Avenida 3a A, roh 46  
La Gruta Kubánská Varadero Park Josone  
La Moneda Cubana Kubánská Havana Ulice Empedrado v blízkosti katedrály  
La Torre Mezinárodní Havana Budova Focsa  
Los Nardos Kubánská Havana U Kapitolu  
Nonna Tina Pizzerie Varedero 39. ulice, u hotelu Los Delfines Nová soukromá restaurace
Vaca Rosa Mořské plody Varadero Ulice 21 Nová soukromá restaurace

Spropitné na Kubě

Vzhledem k ekonomické situaci na Kubě znamená diskrece jeden z hlavních zdrojů příjmů pro zaměstnance v cestovním ruchu. Je normální dávat spropitné nosičům zavazadel, řidičům autobusů, místním průvodcům, recepčním, číšníkům, pokojským apod. Spropitné je naprosto běžné i pro personál v hotelech s programem all inclusive, kde vám zaručí lepší a rychlejší obsluhu. Většinou se jedná (pro nás) o symbolické částky (1 CUC).