1. Fischer.cz
  2. Kypr
  3. Kypr
  4. Kuchyně na Kypru

Kyperská kuchyně a její typická jídla

Kypr-Prejeme-dobrou-chut-na-Kypru.jpg

Pokud ochutnáte kyperskou kuchyni, může vám připomenout turecké, orientální, italské i britské chutě. Na stole jsou často ryby, masa, zelenina, brambory a ovoce. Samozřejmě nechybí víno.

Kyperská kuchyně je velmi rozmanitá a zdravá zároveň. Typické jídlo je kořeněné oreganem, koprem, čerstvými bylinkami a je doplněné velkým množstvím zeleniny. Národním jídlem Kypru je ofto kleftiko, pečené skopové maso s bramborem.

Při dovolené na ostrově Kypr narazíte na jídelních lístcích především na Moussaku, nákyp z mletého masa, zeleniny a brambor nebo Souvlaki, špíz z vepřového masa. Hodně oblíbené je i Dolmades, sekané maso s rýží zabalené do vinného listu, jogurtová omáčka Tzaziki s okurkou, česnekem a mátou či Hoummous, omáčka ze zeleného hrášku, olivového oleje, česneku a petržele.

Ochutnejte také: Halloumi – typický kyperský kozí a ovčí sýr, Tachini – omáčka ze sezamových semínek, česneku, olivového oleje a citrónové šťávy, Feta – ovčí sýr, Afelia – vepřové maso v marinádě z červeného vína, koriandru a pepře.

Typické kyperské nápoje

Kypr má vynikající vína a jeho vinařské oblasti jsou vyhlášené. Ochutnat můžete suchá i sladší bílá, růžová nebo červená vína. Nejznámější je dezertní víno Commandaria - nejstarší značkové víno na světě.

Mezi nejoblíbenější tvrdý alkohol patří zivania. Kypřané mají rádi i pivo nebo osvěžující brandy sour, namíchaný z neméně příjemné místní brandy. Milovníci tohoto nápoje určitě ocení 15 let starou brandy Adonis.

Místní káva se vaří v džezvě, je dost silná a podává se buď jako „glyko“ s cukrem, „metrio“ s troškou cukru, nebo „sketo“ úplně bez cukru.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím