1. Fischer.cz
  2. Kypr
  3. Kypr
  4. Poloha a geografie

Základní geografie Kypru

Kypr, třetí největší ostrov Středomoří

Kypr se nachází na stejnojmenném ostrově ve východní části Středozemního moře. Měří 240 kilometrů od západu na východ a 99 kilometrů od severu k jihu. Je zřejmé, že Kypr je rozlohou poměrně malá země, rozkládá se na ploše pouhých 9 251 kilometrů čtverečních.

Zhruba 40 % z nich je především kvůli okupaci tureckým vojskem mimo působnost kyperské vlády. Mezi řeckým (jižůním) a tureckým (severním) územím se táhne úzká nárazníková zóna zvaná Zelená linie. Na ostrově také fungují dvě britské vojenské základny Akrotiri a Dekelia.

Povrch Kypru

Pobřeží Kypru je poměrně členité. Severně se táhne pohoří Pentadaktylos dosahující výšky až 1 000 metrů, jižně pohoří Troodos s nejvyšší horou Olympos měřící 1 952 metrů. Hlavním městem je Nikósie.

Kypr-Seznamte-se-s-geografii-ostrova-Kypr-a-jeho-pobrezim.jpg

Demografie Kypru

Kypr má asi 1 270 000 obyvatel. Kypřané jsou stejně jako Řekové přátelští a pohostinní. Pokud budete i vy přívětiví, vyplatí se vám to.

Kyperská ekonomika

Dělníci a zemědělci tvoří polovinu všech zaměstnaných. Pro severní část ostrova znamená vývoz potravin a chov dobytka hlavní zdroj příjmů. Jih Kypru je ekonomicky vyspělejší, což je dáno prudkým rozvojem cestovního ruchu v 90. letech a výhodnou polohou pro obchodování.

Kromě dominantního lodního průmyslu se vyváží víno, cement, oblečení a obuv. Suché klima vytváří vhodné podmínky pro pěstování brambor, citrusových plodů, kukuřice, rajčat a vinné révy. Teploty neklesající pod nulu jsou vhodné pro celoroční pěstování některých druhů ovoce a zeleniny. Pro Kypr je také významný rybolov a chov skotu.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím