Doprava a přeprava po Malajsii

V Malajsii je v rámci přepravy třeba vyřešit především problém rozdělení pevninské části a ostrova Borneo mořem. Proto tady funguje nejen celkem kvalitní silniční a železniční spojení, ale zvláště letecká a trajektová doprava.

Vzduchem

Na větší vzdálenosti se můžete v Malajsii velmi levně přepravovat letecky, prosperuje tam celá řada nízkonákladových aerolinek. Hlavní mezinárodní letiště se nachází u hlavního města Kuala Lumpur.

Po železnici

Malajsijské železnice, především na pevnině, jsou na velmi slušné úrovni. Neváhejte je využít, rychle a pohodlně se dostanete do většiny velkých měst.

Po silnici

Autobusová doprava je relativně levná i bezpečná. Hustá síť jednotlivých linek zabezpečuje dojezd do téměř všech turistických center a ke všem pozoruhodným místům země. Autobusy bývají pohodlné a klimatizované, na některých linkách lze zakoupit i občerstvení.

Na dvou i čtyřech kolech

Poloostrovní část Malajsie se pyšní velmi kvalitní sítí asfaltových silnic. Doprava zejména kolem velkých měst však bývá chaotická a místy až nebezpečná s častými zácpami a kolapsy.

Pozor, v Malajsii se jezdí vlevo. K řízení automobilu je zapotřebí věk nad 23 let a mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny se nachází na všech letištích a v každém větším městě.

Ve městech a turistických centrech lze rovněž cestovat taxíky nebo rikšami, ty jsou v přecpaných aglomeracích zvláště výhodné vzhledem ke své velikosti a možností vyhýbání se zácpám.

Po vodě

Do odlehlejších míst se můžete dostat říční dopravou, na ostrov Borneo mořskými trajekty. Čluny a lodě fungující jako vodní taxi jsou hojně rozšířené a populární.