Důležité informace o Malajsii

Přečtěte si stručné shrnutí všech zásadních informací o Malajsii. Dozvíte se, jaká je úroveň zdravotnických služeb, čím se platí, kolik činí časový posun a odpovědi na další dotazy před vaší dovolenou.

Státní zřízení

Malajsie je federativní konstituční monarchie, jejíž formální hlavou je král volený z řad sultánů na pětileté období. Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament, výkonným federální vláda.

Administrativní členění

Malajsie je správně členěna do třinácti částečně autonomních celků, vesměs lokálních monarchií a sultanátů, a tří federativních teritorií. Hlavním městem je Kuala Lumpur.

Časový posun

Časový posun Malajsie činí plus 8 hodin oproti zimnímu středoevropskému času. Pokud u nás v zimě máme například 10 hodin, v Malajsii už je podvečerních 18, v létě 17 hodin.

  • Během zimního času: Malajsie + 8 hodin
  • Během letního času: Malajsie + 7 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Malajsii je malajština.

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je malajsijský ringgit (RM), který se dále dělí na sto senů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 50 a 100 ringgitů a 1, 5, 10, 20 a 50 senů. Chcete-li směnit peníze, využijte banky ve velkých městech a turistických centrech.

Komunikace

Internet

Velká města a turistické oblasti jsou internetem pokryty perfektně. V hotelech a nákupních centrech běžně naleznete bezdrátové připojení, v provozu je i celá řada internetových kaváren s cenou kolem 50 Kč za hodinu připojení.

Pošta

Poštovní úřady Pos Malaysia Berhard jsou otevřeny mezi 8 až 17 hodinou denně vyjma neděle. Poštovní známky zakoupíte většinou výhradně v nich, pohlednice i v menších obchůdcích. Zásilka do České republiky dorazí zhruba do deseti dnů.

Telefonování

Mobilní pokrytí v centrech je dostatečné, roaming českých operátorů funguje zcela bez problémů. Telefonní budky nejsou příliš časté, nacházejí se pouze ve velkých aglomeracích a bývají ve špatném stavu. Mimo Malajsii se navíc dovoláte jen z těch označených jako „International“.

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Malajsie: +60
  • Hasiči: 994
  • Policie, ambulance: 999

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Malajsii

42/B The Intermark Vista Tower
348 Jalan Tun Razak
50 400 Kuala Lumpur
Web: www.mzv.cz/kualalumpur
E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Telefon: 0060 321 662 900, 0060 321 661 900

Zdravotní péče

Zdravotní péče je v Malajsii na poměrně vyspělé úrovni zejména v soukromých zařízeních. Veškeré poplatky se platí ihned po ošetření, uzavřete proto ještě před odletem cestovní připojištění.

Celní předpisy

Do Malajsie a z ní je povoleno dovážet a vyvážet místní měnu do výše 1 000 ringgitů. Výslovně je zakázáno převážet drogy a omamné látky, pornografický materiál, symboly s židovskou tématikou a výrobky z Izraele, sečné zbraně a předměty nesoucí potisk nebo reprodukci Koránu. Dále se nesmí dovážet rozhlasové přijímače pracující v zakázaných MHz pásmech, všechna vývojová stádia ryby piraňa, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám, živé či mrtvé korály a želví vejce.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Malajsii.)