Praktické informace na cestu do Malajsie

Pokud se chcete dozvědět, jak je to v Malajsii s pitnou vodou a elektrickým proudem, je-li tam bezpečno a jak silně svítí tamní slunce, jste na správném místě.

Elektrický proud

Napětí v malajské elektrické síti činí standardních 220 V. Zásuvky však mají podle britské normy ploché kolíky, pro české přístroje nepoužitelné. Vybavte se adaptérem, který lze velmi levně zakoupit v řadě místních obchodů nebo zapůjčit v každém lepším hotelu.

Voda

Ač je voda v Malajsii oficiálně považována za pitnou, konzumujte výhradně vodu balenou, která je velmi laciná a k dostání ve všech prodejnách s potravinami. Kohoutková voda může Evropanovi způsobit řadu nepříjemných střevních potíží. Vhodné je rovněž vyhýbat se nápojům a pokrmům obsahujícím nepřevařenou vodu.

Bezpečnost a kriminalita

Malajsie je pro turisty bezpečnou zemí. Jen ve velkých městech a turistických centrech může docházet k pouliční kriminalitě, nejčastěji ke kapesním krádežím. Buďte proto vždy obezřetní, dbejte zvýšené opatrnosti a hlídejte si svá příruční zavazadla, hotovost a cestovní doklady.

Opalování

Tropické slunce a téměř devadesátiprocentní vlhkost vzduchu může nepřivyklým turistům způsobit řadu nemilých komplikací. Nepodceňujte malajské klima a dbejte na pravidelný pitný režim a zásady zdravého opalování. Používejte ochranné krémy s faktorem dvacet a vyšším, noste pokrývku hlavy a vyhýbejte se pobytu na přímém slunci během poledních hodin.